Պարզվել է 10 տարի առաջ Արմեն Ավետիսյանի տան վրա ավազակային հարձակման պատվիրատուն (տեսանյութ) 10/08/2018   10:47  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը դեռևս 2009 թվականին հանրությանն իրազեկել էր, որ բացահայտվել են «Կոշիկի քաղաք» ՍՊԸ հիմնադիր Արա Կարապետյանի և Նոր Նորքի ոստիկանության բաժնի պետի նախկին տեղակալ Արմեն Նիկողոսյանի ստեղծած հանցավոր համագործակցության անդամների կողմից մի շարք աղմկահարույց, առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու դեպքեր, այդ թվում` 2008 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման դեպքը, որի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում քննված քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել էր դատարան, և 2011թ. մայիսին կայացված դատավճռով հանցավոր համագործակցության 10 անդամները դատապարտվել էին երկարատև՝ մինչև 15 տարի ժամկետով ազատազրկման։ Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
Վերջին շրջանում իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում հաջողվել է պարզել, որ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման իրական պատվիրատուն, նախնական տվյալների համաձայն, հանդիսացել է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, հանրությանը «Ալրաղացի Լյովիկ» մականվամբ հայտնի Լևոն Սարգսյանը, ով, լարված հարաբերությունների մեջ գտնվելով Արմեն Ավետիսյանի հետ, արդեն իսկ ձևավորված և ավազակային մի շարք հարձակումներ գործած  հանցավոր խմբի անդամներին պատվիրել է վերոնշյալ հանցագործության կատարումը:
Հարձակումը դյուրին դարձնելու և ցանկալի արդյունքի հասնելու համար Լևոն Սարգսյանը Արմեն Ավետիսյանի հետ անմիջական շփումներ ունեցած, նրա մոտ աշխատած և վերջինիս առանձնատան կառուցվածքին քաջատեղյակ իր ազգական Ս.Ղ-ի միջոցով ձեռք է բերել և խմբին տրամադրել առանձնատան մանրամասն գծագիրը` չհրկիզվող պահարանների տեղակայման վայրերի նշագրումներով: Ավազակային հարձակումից հետո Լևոն Սարգսյանը գողոնից ընտրել և վերցրել է իրեն հետաքրքրած ոսկյա զարդերն ու թանկարժեք ժամացույցները:
Վերը նշված տվյալների հիման վրա հարուցված քրեական գործով 2018 թվականի հոկտեմբերին իրականացվել են խուզարկություններ Լևոն Սարգսյանին պատկանող առանձնատանը և բնակարանում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, այդ թվում` ծալվող խզակոթով «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգ, փողատակային նռնականետ` իր նռնակներով, տարբեր տրամաչափի ավելի քան 4000 փամփուշտ: Նշանակվել է դատաձգաբանական և պայթյունատեխնիկական համալիր փորձաքննություն` այլ հանցագործություններում զենքի գործածված լինելու հանգամանքը ստուգելու նպատակով:
Քրեական գործով  բավարար ապացույցների համակցությամբ, Լևոն Սարգսյանը ներգրավվել է  որպես մեղադրյալ` կազմակերպված խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակային հարձակում կատարելու և հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու համար: Հաշվի առնելով, որ վերջինս տևական ժամանակ  բացակայում է ՀՀ-ից, և գտնվելու վայրը հայտնի չէ, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը: Մեղադրանք է առաջադրվել  նաև Լևոն Սարգսյանի ազգական Ս.Ղ-ին, վերջինս կալանավորվել է:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և անհետաձգելի քննչական գործողություններ, գործի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները, ինչպես նաև առնչակից այլ անձանց պարզելու ուղղությամբ:

Установлен заказчик разбойного нападения на дом экс-главы Таможенной службы Армена Аветисяна(Видео) 10/08/2018   12:05  |  Криминальная хроника
Правоохранители установили заказчика разбойного нападения на дом бывшего начальника Государственного таможенного комитета Армении Армена Аветисяна, совершенного 10 лет назад. Об этом говорится в сообщении, распространенном пресс-центром Службы национальной безопасности Армении.
"СНБ Армении еще в 2009 году проинформировала общественность о том, что раскрыты случаи нашумевших, особо тяжких преступлений, совершенных членами преступного сообщества, созданного учредителем компании “Город обуви” Ара Карапетяном и бывшим заместителем начальника норкского отдела Полиции Арменом Никогосяном, в том числе случай разбойного нападения на экс-главу Государственного таможенного комитета Армении Армена Аветисяна", - говорится в сообщении.
Сообщается, что уголовное дело, возбужденное по данному факту, с обвинительным заключением было направлено в суд, а в мае 2011 года был оглашен приговор 10 членам преступной группы, которые получили длительные сроки, до 15 лет лишения свободы.
В результате предпринятых в последнее время масштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий удалось установить и имя реального заказчика нападения на особняк Армена Аветисяна.
По предварительным данным, им оказался бывший депутат парламента Армении Левон Саркисян, более известный как “Левик с мукомольни”. Он, находясь в напряженных отношениях с Арменом Аветисяном, заказал членам преступной группы, уже совершившим ряд разбойных нападений, исполнение вышеупомянутого  преступления", - отмечается в сообщении.
Указывается, что Левон Саркисян, поддержавший непосредственные контакты с Арменом Аветисяном, проработавший у него и хорошо знающий особняк последнего, через своего родственника С.Г. добыл и предоставил группе подробную схему дома, с указанием расположения несгораемых сейфов. После разбойного нападения Левон Саркисян выбрал из похищенного золотые украшения и дорогие часы.
“В рамках уголовного дела, возбужденного в октябре 2018 года на основе вышеупомянутых данных, в особняке и квартире Левона Саркисяна были проведены обыски, в результате которых обнаружены оружие и боеприпасы. Назначены комплексные экспертизы для проверки использования оружия и в других преступлениях”, - отмечается в сообщении.
По достаточной совокупности добытых по уголовному делу доказательств Левон Саркисян привлечен в качестве обвиняемого в совершении разбойного нападения с целью хищения имущества в особо крупных размерах  в составе организованной группы и участии в преступном сообществе.
“С учетом того, что его долгое время нет в  Армении, а его местонахождение неизвестно, он объявлен в розыск. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Обвинение предъявлено и родственнику бывшего депутата С.К., он заключен под стражу”, - указывается в сообщении.