Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին 10/08/2018   15:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին, ով խորհրդարան էր այցելել դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ջանքերի, այս տարիների ընթացքում ծավալած բեղուն ու արդյունավետ աշխատանքի համար եւ հաջողություններ մաղթել նրան հետագա աշխատանքում:
Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ երկկողմ համագործակցությունը վերջին տարիներին վերընթաց հունով է զարգացել, ինչը բխել է երկու երկրների շահերից. հետեւողական եւ նպատակաուղղված աշխատանքի շնորհիվ ձգալի ձեռքբերումներ են արձանագրվել բազմաթիվ ոլորտներում: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերություններում կարեւոր տեղ են զբաղեցնում միջխորհրդարանական կապերը, որոնք վերջին շրջանում բավականին ակտիվ են եղել:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ժողովրդավարության ամրապնդման, տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների գործում ԱՄՆ կողմից տարիներ շարունակ ցուցաբերվող աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ներհայաստանյան վերջին իրադարձություններին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ միջազգային հանդիպումների ժամանակ ինքը՝ որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ, երկրում ժողովրդավարությունն առավել զարգացնելու եւ ամրապնդելու նպատակով մշտապես գործընկերներին հորդորում է օժանդակել ՀՀ նոր կառավարությանը:
«Պետք է շարունակեմ ջանքեր ներդնել, որպեսզի Հայաստանն ընթանա ժողովրդավարական ճանապարհով, բոլոր հարցերը լուծում ստանան քաղաքական երկխոսության, բանակցությունների ու քննարկումների մթնոլորտում՝ երկիրը զերծ պահելով հնարավոր ցնցումներից»,-նշել է ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը: Ռիչարդ Միլսը բարձր է գնահատել Արա Բաբլոյանի այս դիրքորոշումը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար, ասել է. «Ես բարձր եմ գնահատում մեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցությունն իմ պաշտոնավարման տարիներին: Վստահ եմ, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը կշարունակի աջակցել հայ ժողովրդին ամուր եւ անկախ խորհրդարանի կայացման գործում»:
11:04 22/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴոնալդ Թրամփը ներկայացրել է Հայաստանում ԱՄՆ նոր դեսպանի թեկնածուին
20:44 18/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանությունը Ծիածանի և Ամբերդի դպրոցներին նվիրաբերում է 80.000 ԱՄՆ դոլարի գույք
19:01 05/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանը չի ուղղորդել ՀՀ իշխանություններին. պարզաբանում
19:53 14/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 1-ի գործը ԱՄՆ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է. դեսպան Միլս
16:03 01/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության լայն շրջանակ
20:15 21/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը հյուրընկալվել է Ռազմական համալսարանում
13:29 13/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի» միջոցով հայաստանյան ապրանքներն արտոնյալ ռեժիմով արտահանվելու են ԱՄՆ
09:31 01/09/2017  |  ՄամուլՊարզ չէ, թե ինչու է ԱՄՆ դեսպանն այս պահին այդպիսի հայտարարություն անում. «Հայկական ժամանակ»
16:03 30/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎահան Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
15:41 28/08/2017Բոլոր երկրներն էլ հաշվի են առնում այլ պետությունների հետաքրքրությունները. Քաղաքագետն արձագանքել է Ռիչարդ Միլսի հայտարարությանը

Спикер парламента Армении провел встретился с послом США 10/08/2018   17:39  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 8 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Ричарда Миллса, посетившего парламент в связи с завершением дипломатической миссии. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Приветствуя гостя, спикер НС поблагодарил посла за усилия в развитии армяно-американских отношений, плодотворную работу и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
По словам Баблояна, двустороннее сотрудничество в последние годы успешно развивалось, что исходило из интересов обеих стран – благодаря последовательной и целенаправленной работе отмечены значительные достижения в различных сферах. Спикер НС подчеркнул, что в двусторонних отношениях важное место занимают межпарламентские связи, которые в последнее время были довольно активными.
Председатель НС высоко оценил поддержку США в укреплении демократии в Армении, проведении реформ в различных сферах.
В ходе беседы стороны обратились к последним внутриармянским событиям. В этом контексте   Ара Баблоян подчеркнул, что во время международных встреч он как спикер парламента с целью максимального развития и укрепления демократии в Армении всегда призывал коллег содействовать новому правительству РА.
“По-прежнему буду прилагать усилия, чтобы Армения двигалась по пути демократии, все вопросы решались в атмосфере политического диалога, переговоров и обсуждений, ограждая страну от возможных потрясений”, - отметил глава законодательного органа РА. Г-н Миллс высоко оценил эту позицию Ара Баблояна.
Посол США в Армении, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул: “Я высоко ценю сформировавшееся за годы моего пребывания на посту плодотворное сотрудничество между нашими двумя странами. Уверен, правительство Соединенных Штатов продолжит содействовать армянскому народу в становлении сильного и независимого парламента”.