ՀՀԿ-ն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դեկտեմբերին անցկացնելու վերաբերյալ դեռ չի անցկացրել որևէ քննարկում 10/08/2018   13:12  |  Քաղաքական
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման համար դեռ որևէ քննարկում չի անցկացրել: ԱԺ ճեպազրույցում այս մասին ասել է խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
«Մեր խմբակցությունը դեկտեմբեր ամսվա համար որևէ բանակցություն և որոշում չի կայացրել: Մենք պատրաստ ենք, որ նորմալ բանակցային գործընթացով, բոլորի հետ համաձայնության արդյունքում քաղաքական ուժերին տրվի պատրաստվելու ժամանակ: Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի երկուսին ասաց, որ դեկտեմբերին պետք է գնանք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, և դա վերջնական է: Ես ասացի, որ դեկտեմբերի համար ես պատասխանատվություն չեմ վերցնում, սակայն մայիս-հունիսին անցկացնելու համար վերցնում էի այդ պատասխանատվությունը»,-ասաց Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով` ընտրությունների անցկացման մայիս-հունիս ամիսը որոշված է եղել շատ երկար ճանապարհային քարտեզի քննարկման արդյունքում: Պետք է լիներ Ընտրական օրենսգրքի քննարկում, օրենքների կարգավորում, քաղաքական ուժերին պատրաստվելու ժամանակ ու հնարավորություն տրվեր:
«Ընտրական օրենսգրքի համար ինտենսիվ աշխատել ենք: Պետք է սա չարհամարհել, պիտի շանս տանք, որ միջազգային կազմակերպությունները կարծիք հայտնեն դրա վերաբերյալ, հետո նոր ընդունվի: Դրանից հետո միայն ժամանակ տրվի խորհրդարանական ուժերին և անցկացվեն ընտրություններ»,-նշեց Բաղդասարյանը:
Նա ասաց, որ մայիսին ընտրությունների անցկացման համար քաղաքական ուժի պատասխանատվությունը վերցրել էր իր վրա, սակայն իրավիճակի փոփոխության պարագայում չէր կարող: Իսկ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխության օրինագծի հրատապ ընդունումը մեկնաբանեց հետևյալ կերպ. «Վարչապետը հոկտեմբերի երկուսին ասաց, որ ընտրությունները պետք է լինեն դեկտեմբերին, և այդ որոշումը վերջնական է: Ես քաղաքական ուժերին տեղյակ պահեցի, որ բանակցությունները չեն լինում: Ես ասացի, որ այլևս պատասխանատվություն չեմ վերցնում իմ վրա: Այդ ժամանակ անցկացվեց արտահերթ նիստը, այլևս իմաստ չկար նախագծի ընդունումը հետաձգել»:
Ընտրությունները դեկտեմբերին անցկացնելու վերաբերյալ մյուս քաղաքական ուժերի պաշտոնական կամ ոչ պաշտոնական հայտարարությունները Բաղդասարյանը չմեկնաբանեց, նշեց` իրենց խմբակցությունն այս մասին դեռ քննարկում չի անցկացրել:

РПА пока не проводила обсуждений по вопросу проведения досрочных парламентских выборов в декабре 10/08/2018   15:19  |  Политика
Фракция Республиканской партии Армении пока не проводила каких-либо обсуждений по вопросу проведения досрочных парламентских выборов в декабре текущего года. Об этом заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян.
“Мы готовы к тому, чтобы в условиях нормального переговорного процесса и по итогам соглашения политсилам было бы предоставлено время на подготовку. Никол Пашинян 2-го октября заявил, что мы должны провести досрочные выборы в парламент в декабре, и это  его окончательное решение. В свою очередь я сказал, что я не беру на себя ответственности, однако за май-июнь готов сделать это”, -рассказал Багдасарян.
По его словам, проведение выборов в мае или июне было решено по итогам обсуждения дорожной карты.
“Мы интенсивно работали над Избирательным кодексом. Не следует это игнорировать. Мы должны дать шанс, чтобы международные организации высказали мнение относительно этого и только потом принять. После этого парламентским силам надо дать время и потом провести выборы”, - сказал Багдасарян.
Он также прокомментировал принятие законопроекта о внесения изменений в закон “О регламенте НС”.
“Премьер 2-го октября заявил, что выборы должны пройти в декабре, и что это решение окончательное. Я поставил в известность политсилы. Тогда был проведено внеочередное заседание. Не имело смысла затягивать с принятием законопроекта”, - заявил он.
Багдасарян отказался комментировать заявления других политсил относительно проведения внеочередных выборов в парламент в декабре.