Դավիթ Տոնոյանը հայկական երկու պետությունների զինված ուժերի համագործակցության շրջանակներում այցելել է Արցախ 10/05/2018 14:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական երկու հանրապետությունների ԶՈւ-երի համագործակցության շրջանակներում ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԶՈւ-երի ԳՇ պետ գեներալ լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի ուղեկցությամբ այցելել է Արցախի Հանրապետություն։
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ԶՈւ երի ԳՇ պետը Արցախի հանրապետության Պաշտպանության նախարար գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանի հետ միասին հանդիպել է հրամանատարական կազմի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու հանրապետությունների ԶՈւ-երի համագործակցության և մարտունակության ապահովման հարցեր։ Անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրին Դավիթ Տոնոյանը հատուկ նշել է, որ ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը նախապատվությունը տալիս է խաղաղ կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով։
Նախարար Տոնոյանը հրամանատարությանը հորդորել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարության համաձայն պահպանել բանակցային գործընթացում ձեռք բերված հրադադրի ռեժիմը։
Խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները տարբեր պատճառներով կարող են երկարաձգվել։ Հաշվի առնելով այդ ամենը հայկական ԶՈւ-երը պետք է ապահովեն բարձր մարտական պատրաստության մշտական աճ։

Министр обороны Армении Давид Тоноян посетил Арцах 10/05/2018   15:52  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян в рамках сотрудничества вооруженных сил двух армянских республик 5-го октября посетил Республику Арцах. Его сопровождал начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, Давид Тоноян вместе с министром обороны Республики Арцах генерал-лейтенантом Левон Мнацаканяном встретился с командным составом.
В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества ВС двух республик и поддержания боеготовности. Коснувшись карабахской проблемы, Давид Тоноян подчеркнул, что политическое руководство Армении отдает предпочтение мирному урегулированию путем переговоров.
Давид Тоноян призвал командование в соответствии с поручением премьер-министра Армении Никола Пашиняна соблюдать режим прекращения огня, достигнутый в переговорном процессе.
Переговоры, направленные на мирное урегулирование, могут  по разным причинам долго тянуться. С учетом этого, армянские ВС должны постоянно работать над повышением уровня боеготовности.