Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Նյու Յորքի «Կարնեգի» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ 10/03/2018   18:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի «Կարնեգի» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի եւ, մասնավորապես, նրա նախագահ Վարդան Գրեգորյանի կողմից մեր երկրում իրականացվող գիտական, կրթական, մարդասիրական ծրագրերը։
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանում «Կարնեգի» հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Խոսելով հիմնադրամի գործունեության մասին՝ Վարդան Գրեգորյանն ասել է, որ իրենք պատրաստ են աջակցել այն նախաձեռնություններին ու գաղափարներին, որոնք կնպաստեն Հայաստանի առաջընթացին։ Նախագահ Սարգսյանը հատկապես կարեւորել է կրթական ծրագրերը՝ նշելով, որ զարգացած եւ առաջադեմ երկիր ունենալու հիմնական գրավականը կրթությունն ու գիտելիքն են։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների, համահայկական կարեւորություն ունեցող օրակագային հարցերի, հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային մի շարք հարցերի շուրջ։

Армен Саркисян в Нью-Йорке провел встречу с президентом Фонда "Карнеги" 10/04/2018   09:19  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке президент Армении Армен Саркисян встретился с президентом фонда «Карнеги» Варданом Грегоряном.
Как сообщает пресс-служба президента РА, Армен Саркисян высоко оценил научные, образовательные и гуманитарные программы, осуществляемые Фондом в Армении и, в частности, его президентом Варданом Грегоряном.
В ходе встречи стороны обсудили возможность реализации совместных программ с Фондом Карнеги в Армении.
Говоря о деятельности Фонда, Вардан Грегорян сказал, что они готовы поддержать инициативы и идеи, которые будут способствовать прогрессу Армении.
Президент Армен Саркисян особенно подчеркнул важность образовательных программ, отметив, что основной гарантией для получения развитой и прогрессивной страны являются образование и знания.щ
Собеседники обменялись мнениями вокруг отношений Армения-Диаспора, имеющих общеармянское значение вопросов повестки, перспектив развития армяно-американского дружественного партнерства, а также ряда международных и региональных вопросов.