Նախագահը ԱՄՆ-ից հեռախոսազրույց է ունեցել Բաբլոյանի և Փաշինյանի հետ 10/03/2018   10:03  |  Քաղաքական
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուշադրությամբ հետեւում է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Այս մասին տեղեկացնում է Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Հանրապետության նախագահը հեռախոսազրույցներ է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ եւ քննարկել ստեղծված իրավիճակը։
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Ազգային Ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին նախագահ Սարգսյանը կանդրադառնա Երեւան վերադառնալուն պես՝ նախաձեռնելով խորհրդակցություններ կառավարության եւ Ազգային ժողովի ղեկավարության հետ:
Նախագահը հորդորում է լինել զուսպ եւ հանդուրժողական միմյանց հանդեպ եւ համոզված է, որ ստեղծված իրավիճակը հնարավոր է եւ պետք է հանգուցալուծել Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակում՝ բանակցության եւ երկխոսության ճանապարհով:
Միացյալ Նահանգներից Հանրապետության նախագահը կմեկնի Փարիզ՝ մասնակցելու աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հոգեհանգստի եւ հուղարկավորության արարողություններին։

Президент Армении переговорил по телефону с Пашиняном и Баблояном 10/03/2018   10:25  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в США президент Армении Армен Саркисян внимательно следит за происходящими в стране событиями. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Президент Армении обсудил по телефону с премьер-министром Николом Пашиняном и спикером Национального собрания Ара Баблояном создавшуюся ситуацию.
По вопросу принятого парламентом законопроекта о внесении изменений в конституционный закон РА "О регламенте Национального Собрания" президент Армении при возвращении в Ереван инициирует консультации с руководством парламента и правительства.
Президент призывает быть проявить сдержанность и толерантность по отношению друг к другу. Армен Саркисян уверен, что  создавшуюся ситуацию можно и нужно разрешить в рамках Конституции и законов и путем переговоров и диалога.
Президент Армении из США отправится в Париж, где примет участие в  церемонии прощания со всемирно известным шансонье Шарлем Азнавуром.