Հայաստանի քաղաքական ուժերը պետք է բավականաչափ ժամանակ ունենան ընտրություններին նախապատրաստվելու համար. ԵԽԽՎ 10/03/2018 16:01 | Միջազգային լրահոս
Հայաստանում մոնիթորինգի վերաբերյալ ԵԽԽՎ համազեկուցող Յուլիա Լևոչկինան կոչ է արել Հայաստանի քաղաքական ուժերին լիարժեք հարգել ժողովրդավարության սկզբունքները և օրենքի գերակայությունը: Այս մասին փոխանցում է aysor.am-ը։
«Չնայած մենք հասկանում ենք արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ կոչը, սակայն հորդորում ենք իշխանություններին և բոլոր քաղաքական ուժերին, որպեսզի արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ապահովվի եվրոպական չափանիշների և նորմերի պահմանումը, նաև բոլոր քաղաքական ուժերն ունենան համապատասխան և բավարար ժամանակ ընտրություններին նախապատրաստվելու համար», - ասվում է ԵԽԽՎ կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Ընտրական օրենսգրքի ցանկացած փոփոխություն պետք է ամբողջությամբ հաշվի առնի Վենետիկի հանձնաժողովի հանձնարարականները:
Յ. Լևոչկինան նշել է բավարար ժամանակում համապատասխան խորհրդատվություններ անցկացնելու և հնարավոր սահմանադրական բարեփոխումների համատեքստում համաձայնության հասնելու անհրաժեշտությունը, որոնք չպետք է անցկացվեն հապճեպ:

Политсилы Армении должны иметь достаточно времени для подготовки к выборам – ПАСЕ 10/03/2018   16:23  |  Избирательное право
Содокладчик мониторингового комитета ПАСЕ по Армении Юлия Левочкина призвала политические силы Армении полноценно уважать принципы демократии и верховенство закона, передает Aysor.am со ссылкой на заявление, опубликованное на сайте ПАСЕ.
«Хотя мы понимаем призыв к досрочным выборам, однако настоятельно призываем власти и все политические силы обеспечить, чтобы при проведении досрочных выборов полностью соблюдались европейские стандарты и нормы, и чтобы все политические силы имели надлежащее и достаточное время для подготовки к выборам», – говорится в заявлении.
Отмечается, что любые изменения Избирательного кодекса должны полностью учитывать указания Венецианской комиссии.
Ю.Левочкина отметила необходимость в достаточном времени для проведения надлежащих консультаций и достижения консенсуса в контексте любых возможных конституционных реформ, которые не следует осуществлять поспешно.