ՀՅԴ-ն առաջարկում է արտահերթ ընտրությունների իր պայմանները 10/03/2018   13:18  |  Քաղաքական
Եթե բանակցություններ են ընթանում, ճիշտ չէ խոսել վերջնագրերով, - հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
«Եթե բանակցում ես, ճիշտ չէ վերջնագրերով խոսել, բանակցությունները ենթադրում են կոմպրոմիսներ», - ասաց Արմեն Ռուստամյանը։
Նա նշեց, որ ներկայացրել են արտահերթ ընտրությունների սահուն անցկացման համար մի փաթեթ, որը նախատեսում է իրենց կողմից առաջնային համարվող երեք կետերի իրականացում։ Դրանք են՝ ընտրություններին գնալ նոր ընտրական օրենսգրքով, վերանայել Հայաստանի սուպերվարչապետության հարցը և ընտրել այնպիսի ժամկետներ, որ քաղաքական ուժերն ու հասարակությունը կարողանա պաստրաստվել ընտրություններին։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե այդ դեպքում կա՞ն երաշխիքներ, որ վարչապետի ընտրություններին թեկնածուներ չեն առաջադրվի և ԱԺ-ն կլուծարվի՝ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն ասաց. «Մենք ասել ենք, եթե համաձայնության ենք գալիս այս փաթեթով, իհարկե, նաև պայմանավորվում ենք, որ գործընթացն ընթանա ըստ Սահմանադրության պահանջի՝ չլինեն առաջադրումներ»։
09:42 03/10/2018  |  ՔաղաքականԴաշնակցական և ԲՀԿ նախարարների աշխատանքից ազատվելու հրամանագրերն ստորագրվեցին
23:09 02/10/2018  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց ցուցարարներին՝ չվիրավորել պատգամավորներին
22:50 02/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲոլոր հարցերը պետք է լուծվեն իրավունքի գերակայության հիման վրա. ՄԻՊ
12:33 02/10/2018  |  ՔաղաքականԷդմոն Մարուքյանն ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ անելու նախագիծը համարում է խորհրդարանը ցրելը կանխելու փորձ

Фракция АРФД предлагает свои условия проведения внеочередных выборов в парламент Армении 10/03/2018   13:33  |  Политика
Руководитель фракции АРФ “Дашнакцутюн” заявил, что представил разработанный ими пакет плавного проведения внеочередных парламентских выборов, который предполагает реализацию трех важных, на их взгляд, пунктов.
По словам Рустамяна, это - выборы по новому Избирательному кодексу, пересмотр вопроса о суперпремьерстве. Кроме того, АРФД предлагает остановиться на таких сроках, которые позволят политическим силам и обществу подготовиться к выборам.
Он отметил, что “в случае достижения согласия по данному пакету, то удастся договориться и вокруг того, чтобы процесс шел в соответствии с требованиями Конституции, и не было бы выдвижений”.
“Если ты идешь на переговоры, то неверно вести их в ультимативном тоне. Переговоры подразумевают компромиссы”, - сказал Армен Рустамян.