Էդմոն Մարուքյանն ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ անելու նախագիծը համարում է խորհրդարանը ցրելը կանխելու փորձ 10/02/2018 12:33 | Քաղաքական
ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ Էդմոն Մարուքյանը խորհրդարանը ցրելը կանխելու փորձ է համարում «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու առաջարկը: ԱԺ-ում այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը՝ արձագանքելով ԱԺ կանոնակարգ օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին։
Ըստ ԱԺ փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանի, ֆորս-մաժորային իրավիճակներում ԱԺ կարգավորումների բացակայությունը կարգավորելու համար ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովը նախագիծ է մշակել, ըստ որի՝ «ԱԺ նիստի անցկացմանը խոչընդոտելու դեպքում այն համարվում է ընդհատված և շարունակվում է խոչընդոտների վերացումից հետո»:
«Վարչապետի հրաժարականի պարագայում, եթե 2 անգամ չընտրվի վարչապետ, ապա խորհրդարանը պետք է իրավունքի ուժով արձակվի: Այս նախագծի բնույթը բացահայտված է, ուզում են փոփոխություն անել, որ եթե պատգամավորները չեն կարողացել գալ, ապա նախագահողը նիստը համարելու է ընդհատված: Սրանով փորձ է արվում կասեցնել վարչապետի չընտրվելու գործընթացը, որի արդյունքում խորհրդարանը պետք է իրավունքի ուժով արձակվեր»,-ասաց Մարուքյանը:
Նա նկատեց՝ նախագիծը նրանց առջև դրած խնդիրը չի լուծում, քանի որ, ըստ Սահմանադրության, եթե 14 -օրյա ժամկետում վարչապետը չի ընտրվում, ապա խորհրդարանն արձակվում է: «Հետևաբար, այս նախաձեռնությունը բերվել է, որ կանխվի այդ ընթացակարգը: ԵԼՔ-ը դեմ է քվեարկում նախագծին»,- նշեց Մարուքյանը:
Այդուհանդերձ՝ պատգամավորն անհրաժեշտ է համարում քաղաքական ուժերի հետ բանակցությունները՝ արտահերթ ընտրությունների հարցով։ «Մենք նոր ենք դուրս եկել քարոզարշավից և պատրաստ ենք նորի, բայց ես մեր տեղն եմ խոսում, բազմաթիվ ուժեր կան, որ ասում են՝ դեռ պատրաստ չեն, բանակցություններն էլ հենց դրա համար են: Վարչապետը կհանդիպի և՛ խորհրդարանական, և՛ արտախորհրդարանական ուժերի հետ», - պատասխանելով լրագրողների հարցերին ասաց Մարուքյանը։
Անդրադառնալով հանրության շրջանում տիրող էյֆորիայի մասին՝ Մարուքյանը նկատեց՝ չի կարծում, որ այն անցել է կամ կանցնի մոտակա մեկ կամ երկու տարվա ընթացքում։
Դիտարկմանը՝ կանցնի՞ այդ էյֆորիան արտահերթ ընտրություններից հետո, Մարուքյանը նշեց. «Ես էյֆորիայի մասնագետ չեմ, մի բան գիտեմ՝ մարդիկ, որ ոգևորված են, էդ ոգևորությունը երկար կարող է տևել, բայց դա կապ չունի քաղաքական պրոցեսների հետ»։

Эдмон Марукян считает проект поправок в Регламент НС Армении попыткой предотвратить роспуск парламента 10/02/2018 13:42 | Политика
Член фракции Национального собрания Армении от блока “Елк” Эдмон Марукян считает предложение о внесении поправки в Регламент НС попыткой предотвратить роспуск парламента. С таким заявлением Марукян выступил на сегодняшнем заседании НС, комментируя предлагаемые изменения.
По словам вице-спикера НС Армени Арпине Ованнисян, на данный момент в законе "О регламенте НС" нет полжоений, регулирующих форс-мажорные обстоятельства, препятствующие проведению как текущих, так и специальных или внеочередных заседаний.Поэтому, по ее словам, следует отрегулировать эти случаи, когда в ходе заседания возникают препятствия или становится невозможным участие депутатов по каким-либо причинам.
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам разработала проект, согласно которому в случае воспрепятствования проведению заседания парламента, оно считается прерванным и продолжается после устранения препятствий.
“В случае отставки премьер-министра, если не удается с двух попыток избрать главу правительства, то парламент должен в силу закона распущен.Характер данного проект раскрыт: хотят внести поправку, дабы в случае неявки депутатов, председательствующий на заседании сочтет его прерванным. Тем самым предпринимается попытка пресечь процесс неизбрания премьера, в результате которого парламент должен быть распущен”, - заявил Марукян.
Он отметил, что проект не решает поставленную перед ними задачу, ведь по Конституции, если в течение 14 дней парламент не принимает решения по кандидатуре премьер-министра, то парламент должен быть распущен.
“Следовательно, эта инициатива внесена на рассмотрение с тем, чтобы предотвратить процедуру. Блок “Елк” голосует против данного проекта”, - сказал Марукян.
Депутат считает необходимым переговоры с политическими силами по поводу проведения внеочередных парламентских выборов.