Շառլ Ազնավուրը մարմնավորում Էր եվրոպական շանսոնը և դարաշրջանի խորհրդանիշն Էր. Լեշչենկո 10/01/2018 18:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Շառլ Ազնավուրը մարմնավորում Էր եվրոպական շանսոնը եւ դարաշրջանի խորհրդանիշն Էր: Այս կարծիքը հոկտեմբերի 1-ին ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրուցելիս հայտնել Է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Լեւ Լեշչենկոն:
«Ազնավուրը մարմնավորում Էր իսկական եվրոպական շանսոնը, մարմնավորում Է մի ամբողջ դարաշրջան: Ես չգիտեմ մեկ ուրիշ նման ստեղծագործական երկարակյացի. չԷ որ նա երգում Էր ավելի քան 70 տարի»,-նշել Է Լեշչենկոն:
«Մենք նրա մասին իմացանք, երբ նա հայտնվեց «Թեհրան-43» հիանալի ֆիլմում, որտեղ հնչեց «Հավերժական սեր» երգը,-հիշում Է ռուս երգիչը:
-Այն մտավ համաշխարհային հնչեղության լավագույն երգերի ցուցակը»: Արտիստների վերջին անձնական հանդիպումը տեղի Է ունեցել 2017 թվականին Կրեմլի պալատում, երբ Ազնավուրը համերգով ժամանել Էր Մոսկվա: «Անցյալ տարի մենք տեսնվել ենք Կրեմլում, բարեւեցինք, բայց ես նրան մոտիկից ծանոթ չԷի»,-ասել Է Լեշչենկոն:

Шарль Азнавур соединял своим голосом целые поколения, он был настоящим лидером шансона - Лещенко 10/01/2018   18:21  |  Из жизни
Шарль Азнавур соединял своим голосом целые поколения, он был настоящим лидером шансона и определил развитие этого жанра, заявил РИА Новости певец Лев Лещенко.
"Печально, что уходят такие мастодонты, которые озвучивали своим голосом целые эпохи. Он соединял целые поколения. Азнавур был настоящим лидером шансона, он, собственно, и определил этот жанр, после него появились французские шансонье", — приводит слова Лещенко агентство.
По его словам, Азнавур любил своих зрителей, много гастролировал и всегда был в завидной физической форме. "У него был молодой голос, не стертый. Мы с ним выступали в Кремле в прошлом году, я слышал его вживую. Печально, что уходят такие гиганты, которые определяли жизнь целого поколения", — добавил он.
Шарль Азнавур (Вахинак Азнавурян) родился 22 мая 1924 года. Азнавур — французский шансонье армянского происхождения, автор более тысячи песен. Он стал первым французским исполнителем, которому удалось получить платиновый диск в Европе. Он сыграл 80 ролей в кино и провел более тысячи концертов в 94 странах.