Անհետ կորած 14-ամյա Հայկ Հարությունյանի մորը զանգել է անհայտ անձ և չի խոսել. պարզվում է զանգահարողի ինքնությունը 10/01/2018   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Արարատի մարզի Այնթապ գյուղի բնակիչ, շուրջ  4 ամիս անհետ կորած 14-ամյա Հայկ Հարությունյանի անհետ կորելու գործով հարցաքննվել են որոնողական աշխատանքների ընթացքում երեխային տեսնելու վերաբերյալ ահազանգողները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Քննության սկզբում հարցաքննվել են այն քաղաքացիները, ովքեր երեխային տեսնելու վերաբերյալ տեղեկություն են հայտնել: Կատարվել է  դեպքի վայրի զննություն, որտեղ քաղաքացիները տեսել էին 14-ամյա երեխային»,- ասաց Խաչատրյանը:
Արարատի դատախազությունը պարբերաբար Հայկի ծնողների ընդունելություն է կազմակերպում` պարզելու՝ արդյոք կա երեխայից նորություն, թե չէ:
«Վերջին ընդունելություններից մեկի ժամանակ Հայկի մայրն  ասել է, որ իրեն անհայտ անձ է զանգահարել, սակայն չի խոսել: Հետո Հայկի մայրը հետ է զանգել, սակայն ոչ-ոք չի պատասխանել: Ներկայումս պարզվում է զանգահարողի  ինքնությունը»,-ասաց Արևիկ Խաչատրյանը:

Прокуратура выясняет личность автора странного звонка матери без вести пропавшего 14-летнего Айка Арутюняна 10/01/2018   15:53  |  Чрезвычайное просшествие
В ходе расследования по делу без вести пропавшего около 4 месяцев назад 14-летнего жителя села Айнтап Айка Арутюняна были допрошены граждане, которые в ходе поисков сообщали о том, что видели подростка в различных местах. Об этом, как передает "Арменпресс", сообщила пресс-секретарь Генпрокуратуры Армении Аревик Хачатрян. По ее словам, были осмотрены все указанные этими лицами места.
Прокуратура Арарата периодически организует приемы родителей Айка, чтобы узнать, нет ли у них новостей.
"Во время одного из последних приемов мать Айка сообщила, что позвонил неизвестный и не стал разговаривать: прокуратура выясняет личность звонившего",- сказала она.
О пропаже Айка полиция сообщила еще 8-го июня. К поискам  Айка, которое вело МЧС Армении, были привлечены многочисленные волонтеры. Поиски, увы, не дали результатов.
18-го июня МЧС объявило о прекращении поисков, тогда же прокуратура открыла уголовное дело по 104-й статье УК Армении – убийство.