Զոհրաբ Մնացականյանն ու Թորբյորն Յագլանդը բարձր են գնահատել Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի արդյունավետ համագործակցությունը 09/28/2018   11:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 27-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը, զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը, քննարկել են ԵԽ-ին Հայաստանի ներգրավվածությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Հայաստանի արտգործնախարարը ու Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են կազմակերպության առջև ծառացած մի շարք խնդիրներին լուծումներ գտնելու հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, նոր կառավարության ծրագրային առաջնահերթություններին, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության ամրապնդմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերին:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը զրուցակցին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումն ու առաջնայնությունները՝ բանակցային գործընթացի առաջմղման համար կարևորելով խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը, զինադադարի անշեղ պահպանումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարումը:

Мнацаканян и Ягланд высоко оценили сотрудничество между Арменией и Советом Европы 09/28/2018   12:50  |  Лента новостей
Находящийся в Нью-Йорке для участия в работах 73-ей сессии Генассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился накануне с генеральным секретарем совета Европы Турбьёрном Ягландом, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Собеседники высоко оценили плодотворное сотрудничество между Арменией и Советом Европы, обсудили ряд вопросов, касающихся вовлеченности страны в СЕ.
Стороны коснулись также возможностей решения стоящих перед организацией ряда вопросов и прилагаемых в этом направлении усилий.
Зограб Мнацаканян представил произошедшие в Армении в последнее время внутриполитические процессы, а также программные приоритеты нового правительства, в том числе усилия по защите прав человека, укреплению демократии и борьбе с коррупцией.
Глава МИД Армении представил Ягланду позицию и приоритеты армянской стороны в карабахском урегулировании, придав в контексте продвижения переговорного процесса важность созданию атмосферы мира, неукоснительному соблюдению режима прекращения огня и отказу от агрессивной риторики.
17:40 11/07/2018  |  Лента новостейПалата общин Великобритании одобрила Соглашение между Арменией и ЕС