Քննչական կոմիտեն դիմել է Բարձրագույն դատական խորհրդին, որպեսզի ԲԴԽ-ն թույլ տա հարցաքննել դատավոր Վաչե Մարգարյանին. «Ժողովուրդ» 09/27/2018   09:44  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն ՀՔԾ և ԱԱԾ պետերի գաղտնալսման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում հնարավոր է հարցաքննվի նաև Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանը:
Ըստ թերթի՝ Քննչական կոմիտեն արդեն դիմել է Բարձրագույն դատական խորհրդին, որպեսզի ԲԴԽ-ն թույլ տա հարցաքննել դատավոր Վաչե Մարգարյանին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց տեղեկությունը ճշտել ԲԴԽ աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից: Ի պատասխան՝ ծառայության ղեկավար Արման Խաչատրյանը պատասխանեց. «Դատական օրենսգրքի 52, 53 հոդվածների համաձայն՝ դատավորի մասնակցությամբ քննչական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ Բարձրագույն դատական խորհուրդն իրազեկվել է»:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Մար­գարյանի անունը ևս շոշափվում էր ԱԱԾ և ՀՔԾ պետերի հեռախոսազրույցում, քանի որ նա է բավարարել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդու­թյունը:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Մարգարյանը հայտարարություն էր տարածել՝ասելով, որ ինքը երբևէ չի զանգել ԱԱԾ պետին ու դա ասում է ամենայն պատասխանատվությամբ: Նույնը, մեր տեղեկություններով նա ասել է նաև մերձավոր շրջապատում, և հավանաբար, նրա ցուցմունքները կլինեն հենց այս բովանդակության»,-գրում է թերթը:

Главы МИД Армении и Азербайджана договорились продолжить диалог по карабахскому урегулированию 09/27/2018   09:44  |  Карабахский конфликт
Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова состоялась 26-го сентября в Нью-Йорке при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шефера (США).
На встрече присутствовал также личный представитель действующего сопредседателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Встреча началась в расширенном составе, затем главы МИД провели беседу с глазу на глаз. Зограб Мнацаканян подтвердил позицию и подходы Армении к исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта.
Состоялся полезный обмен мыслями по поводу урегулирования проблемы, направленного на установление стабильного мира в регионе. Собеседники договорились продолжить диалог, в том числе в рамках ближайшего визита в регион сопредседателей.