Վեճերի բացակայության դեպքում ամուսնալուծության գործերը դատարան չեն մտնի 09/27/2018 12:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Ամուսնալուծվել ցանկացող ամուսիններին ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է դա անել առանց դատական համակարգի միջամտության: Սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում այսպիսի առաջարկով հանդես եկավ Արդարադատության փոխնախարար Արթուր Հովհաննիսյանը:
«Դատավորը պարտավորված է մեկ ամսվա ընթացքում կազմակերպել ամուսնալուծությունը: Դատարանն այստեղ արդարադատություն չի իրականացնում ու միաժամանակ ծանրաբեռնվում է:
Առաջարկում ենք, որպեսզի ամուսինները դատարանով ամուսնալուծվեն միայն այն դեպքերում, երբ առկա է օրենքով կանխորոշված շահերի հաշվառման և պաշտպանության անհրաժեշտություն, այսինքն՝ ամուսնալուծության հետ միաժամանակ ներկայացվել են նաև Ընտանեկան օրենսգրքի 17-րդ հոդվածով նախատեսված վեճերի հետ կապված պահանջներ:
Ինչ վերաբերում է փոխադարձ համաձայնությամբ ամուսնալուծությանը` ապա այդ դեպքերում նախատեսվում են արտադատական որոշակի ընթացակարգերի միջոցով վեճերի լուծման ընթացակարգեր, օրինակ` ՔԿԱԳ մարմիններ և նոտար»,- նշեց փոխնախարարը:

В Армении предложили упростить процедуру разводов по обоюдному согласию 09/27/2018 12:22 | Лента новостей
Правительство Армении предлагает разводить супружеские пары, изъявившие подобное желание, минуя судебную систему. С подобным предложение на заседании правительства в четверг, 27-го сентября, выступил заместитель министра юстиции Армении Артур Ованнисян.
“Судья обязан в течение одного месяца организовать развод. Суд в данном случае не осуществляет правосудия, но при этом увеличивается нагрузка на него“, - пояснил замглавы Минюста Армении.
Он предложил разводить супругов через суд только в том случае, если возникла необходимость учета и защиты интересов, предусмотренных законом, то есть при разводе были также выдвинуты требования, связанные с предусмотренными статьей 17 Семейного кодекса спорами.
Что касается расторжения брака по обоюдному согласию, то в этом случае предусмотрены способы решения споров посредством определенных внесудебных процедур, например, ЗАГС и нотариус.