«Հայաստանի տնտեսական առաջընթացը կախված է բարեփոխումների իրականացումից, այլ ոչ թե արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից». Արմեն Աշոտյան 09/27/2018   17:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանում Եվրոպական պատվիրակության գրասենյակի քաղաքական բաժնի ղեկավար Եկատերինա Դորոդնովան: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրով նախատեսված ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նոր հարթակի ստեղծումը: Այս համատեքստում քննարկվել են հոկտեմբերին կայանալիք ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ պետք է անել հնարավորը հասարակության համար փաստաթղթի արդյունքներն ավելի տեսանելի դարձնելու համար:
Ընդգծվել է համաձայնագրի իրականացման հետ կապված նոր ճանապարհային քարտեզի հնարավորինս արագ ընդունումը, որը պետք է հիմնված լինի գործընկերության առաջնահերթությունների եւ 20/20 փաստաթղթերի հիման վրա:
Կողմերը կարեւորել են մինչեւ 2019 թվականի մայիսին տեղի ունենալիք Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններն ավելի մեծ թվով երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացումը: Վերջինիս կիրարկման համատեքստում զրուցակիցները նաեւ ընդգծել են քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունը:
Անդրադառնալով տնտեսական փոխգործակցության հարցերին՝ Արմեն Աշոտյանն նշել է, որ Հայաստանի տնտեսական առաջընթացը կախված է բարեփոխումների իրականացումից եւ ոչ թե արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից: Այս առնչությամբ հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ, ավաղ, կառավարությունը մինչ օրս էական քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանում ներդրումային միջավայրի բարելավման, տնտեսության ազատականացման, Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, այդ թվում նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլյանված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանը նաեւ ընդգծել է ԵՄ համագործակցության համատեքստում ինստիտուտների եւ մեխանիզմների արդիականացման անհրաժեշտությունը:

Ашотян: экономический прогресс Армении зависит от реализации реформ, а не от внеочередных парламентских выборов 09/27/2018   17:59  |  Пресса
Председатель Постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян 27 сентября встретился с руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Еврокомиссии Василисом Марагосом.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, на встрече присутствовала также руководитель политотдела офиса Европейской делегации в Армении Екатерина Дороднова.
Собеседники подчеркнули важность создания новой площадки комиссии парламентского сотрудничества РА – ЕС, предусмотренной Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. В этом контексте обсуждены вопросы, касающиеся повестки дня намечаемого в октябре заседания комиссии парламентского сотрудничества РА – ЕС.
Говоря о Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, Армен Ашотян отметил, что следует сделать все возможное для того, чтобы обществу были видны итоги документа. Подчеркнута важность скорейшего принятия новой дорожной карты по реализации Соглашения, которая опиралась бы на приоритеты партнерства и документов 20/20. Стороны особо выделили необходимость ратификации Соглашения как можно большим числом стран до майских выборов Европарламента 2019 года. В контексте применения документа собеседники также подчеркнули вовлеченность гражданского общества.
Обратившись к вопросам экономического взаимодействия, Армен Ашотян отметил, что экономический прогресс Армении зависит от реализации реформ, а не от внеочередных парламентских выборов. В связи с этим председатель комиссии добавил, что, увы, правительство до сих пор не предприняло существенных шагов для улучшения инвестиционной среды в Армении, либерализации экономики,   повышения инвестиционной привлекательности, в том числе в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
В своем слове Армен Ашотян в контексте сотрудничества с ЕС также подчеркнул необходимость модернизации институтов и механизмов.