Լևոն Երանոսյանին պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեղադրանք է առաջադրվել 09/26/2018   10:46  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ, ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լևոն Երանոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 3–րդ մասերով մեղադրանք է առաջադրվել հանրորեն վտանգավոր այն արարքների համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ  առաջացրել են ծանր հետևանքներ:  Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Լևոն Երանոսյանը, հատուկ միջոցների գործադրման անհրաժեշտություն առաջացնող իրադրություններում գործելու ունակությունը որոշող ստուգումներ անցած չլինելով, չունենալով հատուկ որակավորում  և դրանով իսկ պայմանավորված` չունենալով հատուկ միջոցառումների իրականացման միջոց հանդիսացող «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակներ ստանալու և անձամբ գործադրելու լիազորություն, դրանց կիրառման համար թույլատրելի չափանիշների խախտմամբ, այն է՝ չպահպանելով մարդկանցից առնվազն 2,5 մետր հեռավորությունը, 2018 թվականի ապրիլի 16-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում,  Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում անցկացվող բողոքի զանգվածային ակցիայի ժամանակ գործադրել է 4 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակ, ինչի հետևանքով ցույցի մասնակիցներից ավելի քան 40 հոգի ստացել են տարբեր աստիճանի, այդ թվում` ծանր և միջին ծանրության մարմնական վնասվածքներ:
Բացի այդ, 2018 թվականի ապրիլի 22-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Արցախի պողոտայում անցկացվող բողոքի զանգվածային ակցիայի ժամանակ, կիրառման համար թույլատրելի նույն չափանիշների խախտմամբ, Լևոն Երանոսյանը ցուցարարների նկատմամբ գործադրել է 4 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակ, ինչի հետևանքով ցույցի մասնակիցներից ևս 6–ը ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Լևոն Երանոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
16:12 25/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԼևոն Երանոսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին

Стали известны подробности обвинения, предъявленного экс-заместителю главы Полиции Армении Левону Ераносяну 09/26/2018 11:30 | Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении сообщила подробности по уголовному делу, по которому обвиняемым проходит бывший командующий войсками Полиции Армении, экс-заместитель начальника Полиции РА Левон Ераносян.
Ераносяну инкриминирует части 2 и 3 статьи 309(“Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”)Уголовного кодекса РА.
В частности, как отмечается в сообщении ССС Армении, согласно обвинению, Левон Ераносян, не имея специальной квалификации и, исходя из этого, полномочий на то, чтобы лично получать и применять спецсредства, в частности светошумовые гранаты типа “Заря”, в нарушение разрешенных стандартов, а именно - без соблюдения дистанции в 2.5 метров между людьми во время проходившейоколо 15:00 16-го апреля 2018 года на проспекте Баграмяна в Ереване массовой акции протеста применил светошумовые гранаты типа “Заря” в количестве 4 штук, вследствие чего более 40 участников акции протеста получили различные травмы, в том числе тяжкие повреждения и ранения средней тяжести.
В результате применения Ераносяном спецсредств на проспекте Баграмяна ранения также получили 6 полицейских.
Кроме того, днем 22-го апреля с.г. в ходе акции протеста на проспекте Арцаха в Ереване Левон Ераносян в нарушение тех же разрешенных стандартов применил в отношении демонстрантов светошумовые гранаты типа “Заря” в количестве 4 штук, в результате чего шестеро протестующих получили ранения.
В отношении Левона Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается.