ԿԸՀ-ն հրապարակել է Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները 09/25/2018   11:25  |  Ընտրական իրավունք
Ընտրական օրենսդրության համաձայն` սկանավորվել և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքում հրապարակվել են 2018 թվականի սեպտեմբերի 23-ին կայացած Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները:
Ցուցակները տեղադրված են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքում` http://www.elections.am/listsc/  հասցեով:
Ւնչպես tեղեկացնում է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, ՀՀ ընտրական օրենսգրքի կանոնակարգումների համաձայն` այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեն`
1) ընտրություններին մասնակցող կուսակցության, դաշինքի լիազոր ներկայացուցիչը, ավագանու անդամի թեկնածուն,
2) վստահված անձը,
3) համապատասխան տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամը,
4) քվեարկությանը չմասնակցած այն ընտրողը, որի տվյալների դիմաց ընտրողների ցուցակում առկա է ստորագրություն` քվեարկությանը մասնակցելու վերաբերյալ:
Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումը համապատասխան տարածքային ընտրական հանձնաժողով կարող է ներկայացվել մինչև սեպտեմբերի 26-ը` ժամը 11.00-ն:
09:30 25/09/2018  |  ՄամուլԸնտրական հանձնաժողովների նախագահները ինչ ներքին հրահանգ են ունեցել ԿԸՀ-ից. «Իրատես de facto»
09:14 25/09/2018  |  Մամուլ«Իմ քայլը» դաշինքում ևս անակնկալ է եղել 80 տոկոսանոց հաղթանակը. «Հրապարակ»
18:06 24/09/2018  |  Քաղաքական«Եթե ԱԺ-ն գնաց ցրման, Հայաստանում վերջ է դրվում բազմակարծությանը, Հայաստանում գալու է պետական մակարդակով Նիկոլի պաշտամունքի շրջան». Էդուարդ Շարմազանով. 168.am
18:03 24/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երևանի հանրությունը» վերահսկելու է
17:09 24/09/2018  |  ՔաղաքականՔաղաքական իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ շատ արագ պետք է անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ. Նիկոլ Փաշինյան
16:29 24/09/2018  |  Ընտրական իրավունքԸնտրությունները տեղի են ունեցել ազատ ու արդար պայմաններում. ՀՅԴ
15:35 24/09/2018  |  Ընտրական իրավունքԱրտահերթ ընտրություններն ընդհանուր առմամբ անցել են լավ կազմակերպված.Արա Բաբլոյան

ЦИK Армении обнародовал списки избирателей, проголосовавших на внеочередных выборах в Ереване 09/25/2018   11:44  |  Избирательное право
Центральная избирательная комиссия Армении опубликовала списки избирателей, принявших участие в голосовании на прошедших 23-го сентября вноечередных выборах в Совет старейшин Еревана.
Списки в соответствии с Избирательным кодексом отсканированы и размещены на сайте ЦИК(www.elections.am/listsc/).
Отметим, что заявление о голосовании вместо другого лица может быть представлено в соответствующую территориальную избирательную комиссию до 11:00 26 сентября.
Согласно закону "О местном самоуправлении в городе Ереване", мэра Еревана избирает Совет старейшин, который  формируется по партийному принципу на основе общегородских выборов, проводимых по пропорциональной системе голосования.
Если по итогам голосования на  выборах в Совет одна из партий получает более 50% мест, то кандидат, идущий в списке первым, считается избранным мэром. Если кандидат не соответствует предъявляемым мэру требованиям, отказывается от поста мэра  или ни одна партия не набирает более 50% мест в Совете старейшин, то столичный градоначальник избирается тайным голосованием членов Совета.
Пост мэра Еревана стал вакантным после того, как 9-го июля столичный градоначальник Тарон Маркарян подал в отставку.