Հարուցվել է քրեական գործ՝ նախընտրական շտաբում Ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ 09/23/2018   16:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական շտաբում տեղի ունեցած դեպքի հանգամանքները: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Մասնավորապես՝ 2018թ. սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Մաշտոցի բաժնի հետաքննության բաժանմունքի ավագ տեսուչը զեկուցագիր է ներկայացրել առ այն, որ նույն օրը՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, դեպքի վայրի զննություն է կատարել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության՝ Բաշինջաղյան փողոցի 188/5 հասցեում տեղակայված նախընտրական շտաբում, որին մասնակցել են նաև նույն բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերլիազորները՝ ծառայություն իրականացնելով շտաբի մուտքի դռան մոտ՝ քննչական գործողությանը մասնակից չհանդիսացող քաղաքացիների մուտքը հիշյալ տարածք արգելելու նպատակով:
Ըստ զեկուցագրի՝ ժամը 19:10-ին, երբ Ոստիկանության աշխատակիցները զննության արձանագրությունը ծանոթացման համար ներկայացրել են մասնակիցներին, նշված շտաբի աշխատանքները համակարգող Գ.Գ-ն կոչ է արել շտաբի դռների մոտ հավաքված քաղաքացիներին ներխուժել շտաբ, ջարդուփշուր անել ամեն ինչ և վերցնել դեպքի վայրի զննությամբ վերցված տեսախցիկների տեսագրման սարքը:
Բացի այդ, Գ.Գ.-ն, քաշքշուկ հրահրելով, վնասել է մուտքի դռան փեղկը՝ այդկերպ հնարավորություն ընձեռելով դրսում գտնվող 30-40 մարդու ներս մտնել՝ անտեսելով ոստիկանության աշխատակիցների՝ շինությունից դուրս գալու և իրականացվող գործողություններին չխոչընդոտելու օրինական պահանջները: Այնուհետև միջադեպին ներկա գտնվող անձինք, հրելով և քաշքշելով, բռնություն են գործադրել ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ, ինչը զուգորդվել է հայհոյանքներով և բղավոցներով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
11:23 22/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԸնտրակաշառք խոստանալու դեպքի առթիվ երրորդ քրեական գործն է հարուցվել
11:20 20/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԵրևանի ավագանու ընտրություններին ընտրակաշառք տալու առերևույթ դեպքի առթիվ երկրորդ քրեական գործն է հարուցվել
15:28 19/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղեկատվական հարձակումներից տուժած քաղաքացիների կողմից ոստիկանության հասցեին հաճախ են հնչեցվում քննադատություններ. Ոստիկանության պարզաբանումը
17:08 18/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԸնտրակաշառք տալու մասին 7 ահազանգ են ստացել իրավապահները
14:47 17/09/2018  |  Ընտրական իրավունք«Ծառուկյան» խմբակցությունը դիմելու է եվրոպական կառույցներին քաղաքապետի իրենց թեկնածուի դեմ սոցիալական հարթակում տարածվող նյութերի համար

Уголовное дело возбуждено по факту применения насилия в отношении сотрудников Полиции в предвыборном штабе ППА 09/23/2018   16:49  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану проводится расследование, направленное на  установление обстоятельств инцидента, произошедшего в предвыборном штабе партии “Процветающая Армения”. Об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте СК Армении.
В частности, как отмечается в сообщении, 22-го сентября 2018 года старший инспектор отделения дознания Маштоцкого отдела Управления Полиции РА по Еревану представил распорт, согласно которому в тот же день, около  18:00, в предвыборном штабе партии “Процветающая Армения”, расположенном по адресу улице Башинджагяна, 188/5, был произведен осмотр места происшествия, в котором приняли участие оперуполномоченные отделения уголовного розыска того же отдела, осуществлявшие службу у входа в штаб с тем, чтобы не допустить в помещение граждан, не являющихся участниками следственного действия.
Согласно рапорту, в 19:10 вечера, когда сотрудники Полиции представили участникам протокол об осмотре на ознакомление, Г. Г., координирующий работу указанного штаба, призвал собравшихся у входной двери в штаб граждан вторгнуться в помещение, устроить погром и забрать изъятое в ходе осмотра места происшествия видеозаписывающее устройство.
Кроме того, как указывается в сообщении, Г. Г., спровоцировав потасовку, повредил створку входной двери, тем самым  позволив находившимся снаружи 30-40 лицам войти в помещение, невзирая на законные требования полицейских выйти из здания и не препятствовать проводимым действиям. Затем присутствовавшие при инциденте лица, устроив толкотню, применили насилие в отношении сотрудников Полиции, что сопровождалось нецензурной бранью и криками.
По факту следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса РА. Произведен осмотр места происшествия.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на установление обстоятельств произошедшего", - говорится в сообщении.