ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում ստացվել է 23 հաղորդում՝ առերևույթ ընտրախախտումների վերաբերյալ 09/23/2018   20:50  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության տարածքային ստորաբաժանումներում՝ սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 20:00-ի դրությամբ, ստացվել է 23 նյութ՝ սեպտեմբերի 23-ին Երևան քաղաքի ավագանու արտահերթ ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնք առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նշված 23 նյութերից 8-ն ստացվել է  ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում, 4-ը՝  Էրեբունի ու Նուբարաշեն, 3-ական՝  Երեւան քաղաքի քննչական վարչությունում, Արաբկիր, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների քննչական բաժիններում,  2-ը՝ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում:
ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում գտնվող նյութերը հիմնականում վերաբերում են կրկնակի քվեարկության փորձերին՝ 16, 7-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ հաղորդումներում առերևույթ ընտրական իրավունքի խախտման հատկանիշներ պարունակող հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:
16:52 23/09/2018  |  ՔաղաքականԺամը 15-ի դրությամբ ոստիկանությունում ստացվել է 33 ահազանգ
16:41 23/09/2018  |  Ընտրական իրավունքԴատախազությունում ուսումնասիրվել է ընտրությունների նախապատրաստման և քվեարկության ընթացքում ենթադրյալ ընտրական խախտումների վերաբերյալ ահազանգման 123 դեպք
16:15 23/09/2018  |  Ընտրական իրավունքՄարդու իրավունքների պաշտպանն ամփոփում է Երևանի ավագանու ընտրությունների օրն արձանագրված դեպքերը ժամը 15:00-ի դրությամբ
16:10 23/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ՝ նախընտրական շտաբում Ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ
11:23 22/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԸնտրակաշառք խոստանալու դեպքի առթիվ երրորդ քրեական գործն է հարուցվել

В СК Армении к 20:00 поступило 23 сообщения о предполагаемых нарушениях на выборах в Ереване 09/23/2018   21:27  |  Избирательное право
В территориальные подразделения следственного управления Следственного комитета Армении по Еревану по положению на 20:00 23 сентября 2018 года поступило 23 материала о зафиксированных в ходе внеочередных выборов в Совет старейшин Еревана нарушениях избирательного права, которые, предположительно, содержат признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом РА. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Сообщается, что 8 из 23 материалов поступили в следственный отдел по административным районам Аван и Нор Норк следственного управления Следственного комитета Армении по Еревану, 4 - в следственный отдел по административным районам Эребуни и Нубарашен, по три материала – в следственное управление по городу Еревану, следственный отдел по административному  району Арабкир и следственный отдел  по административному району  Малатия-Себастия и 2 – в следственный отдел по административному району Канакер-Зейтун.
Находящиеся в производстве территориальных подразделений СК материалы в основном касаются попыток повторного голосования(16), а 7  - нарушения тайны голосования.
"Предпринимаются необходимые процессуальные действия, направленные на проверку указанных в сообщениях обстоятельств, предположительно, содержащих признаки нарушения избирательного права.Информация о результатах будет предоставляться периодически", - отмечается в сообщении.