Նախագահ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի խորհրդարանի 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը 09/20/2018 21:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայաստանի խորհրդարանի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառմանը: Նախագահ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով.
Մեծարգո՛ պարոն վարչապետ,
Ազգային ժողովի մեծարգո՛ նախագահ,
Արցախի Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ,
Հարգելի՛ պատգամավորներ,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Նախ թույլ տվեք միանալ բոլոր այն շնորհավորանքներին, որոնք այսօր հնչում եւ հնչելու են հայոց խորհրդարանի 100-ամյակի առթիվ:
Մի քանի ամիս առաջ հանդիսավորությամբ նշեցինք Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյակը: Իսկ վաղը, վերստին հանդիսավոր մթնոլորտում, տոնելու ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության տարեդարձը, ինչը յուրովի է իմաստավորում այսօրվա արարողությունը:
Դարերի միջով կարողացել ենք հավատարիմ մնալ մեր ինքնությանն ու արժեքներին: Պետություն ունենալու երազանքը անթեղել ենք մեր մեջ եւ, ի վերջո, իրականություն դարձրել: Հայոց պետականությունը, որը հռչակված է պատմական Հայաստանի այս տարածքում, բացարձակ արժեք է: Բացարձակ արժեք է ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիների, այլ նաեւ՝ աշխարհի բոլոր հայերի համար:
Մեզնից յուրաքանչյուրի մեջ հայի ինքնության գիտակցման հետ մեկտեղ, նաեւ պետականության մասնիկը կա: Պատմության տարբեր փուլերում պետականության գաղափարը մեր հոգու եւ մտքի մեջ եղել է առանց ընդհատվելու, անգամ եթե պետություն չենք ունեցել: Այդ գաղափարը մեր մեջ ուժեղ է եղել, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ մենք մաս էինք կազմում զանազան կայսրությունների:
Պետության բացակայության ժամանակ պետականությունը գոյություն է ունեցել ազատության մեր որոնումների, հավատքի, եկեղեցու, պայքարի եւ հաճախ ընդվզումների ձևով: Մենք երբեք չենք հրաժարվել այդ գաղափարից՝ իրավամբ համարելով, որ այն մեր արժեհամակարգի անբաժանելի մասն է:
Իհարկե, ժամանակը փորձության է ենթարկում թե՛ մեզ՝ որպես ժողովուրդ, թե՛ մեր պետությունը, եւ թե՛ մեր արժեհամակարգը: Արժեհամակարգի ճգնաժամը կարող է հանգեցնել նաեւ պետականության ճգնաժամի: 100 տարի առաջ, երբ հռչակվում էր Հայաստանի առաջին հանրապետությունը, պետականության հետ մեկտեղ թիրախավորված էին նաեւ մեր դավանած արժեքները, մեր ինքնությունը, եկեղեցին, լեզուն, մեր երազանքը:
Աշխարհում սեփական տեղի, դերի, ասելիքի եւ ազգային ինքնության խորին գիտակցումով պետք է առաջ մղենք մեր պետությունը: Հայաստանը աշխարհի բոլոր հայերինն է՝ Երեւանից Ստեփանակերտ, Փարիզից Վաշինգտոն, Մոսկվայից Բեյրութ, Կալկաթայից Բուենոս Այրես եւ այլուր:
Սիրելի՛ գործընկերներ,
100 տարի առաջ՝ 20-րդ դարի սկզբին, պատմական դեր էր վիճակված Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանին: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ այն միակ օրենսդիր մարմինն էր, որը ձևավորվեց ոչ թե ընտրությունների, այլ՝ քաղաքական պայմանավորվածության արդյունքում եւ դարձավ հայկական պառլամենտարիզմի արժանապատիվ առաջնեկը:
20-րդ դարի վերջին կարևոր առաքելություն էր վերապահված Հայաստանի Գերագույն խորհրդին, որը հաջորդեց Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդին: Ավելի քան մեկ տարի՝ մինչեւ առաջին նախագահական ընտրությունները, այն պետական կառավարում էր իրականացնում Հայաստանի երրորդ հանրապետությունում:
21-րդ դարում, Հայաստանի երրորդ հանրապետության օրոք, մենք վերստին ընտրել ենք խորհրդարանական կառավարման ուղին: Ներկայիս Հայաստանը խորհրդարանական հանրապետություն է: Ազգային ժողովին վիճակված է կարեւորագույն դերակատարություն եւ, իհարկե, առաքելություն, որը նաեւ նրա սահմանադրական պարտականությունն է:
Զարգացած պառլամենտարիզմը ներկայացուցչական ժողովրդավարության կարեւորագույն վկայություններից մեկն է: Պառլամենտարիզմը չի կարող զարգանալ առանց քաղաքացիական հասարակության զարգացման:
Գարնանային վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, թե որքան ազդեցիկ կարող է լինել փոփոխությունների հասարակական պահանջը:
Այսօր, պետականության բովանդակությունն անհրաժեշտ է լրացնել նոր Հայաստանի եռանդով, նպատակասլացությամբ եւ ապագայի հանդեպ կայուն հավատով ու հաստատուն կամքով: Թե՛ իշխանությունը, թե՛ քաղաքացիական հասարակությունը պետք է դառնան պատասխանատու այն ամենի համար, ինչ տեղի է ունենում մեր երկրում: Պատասխանատվության գիտակցումը, թե՛ իշխանության, եւ թե՛ քաղաքացիական հասարակության, եւ թե՛ մեր ողջ ժողովրդի իմաստնության վկայությունն է:
Կրկին շնորհավորում եմ հայոց խորհրդարանի 100-ամյա հոբելյանի առթիվ: Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, աշխարհի բոլոր հայերին, Հայաստանի բոլոր բարեկամներին շնորհավորում եմ վաղվա լուսավոր տոնի՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության տարեդարձի առթիվ, մաղթում խաղաղություն, առաջընթաց եւ լավատեսություն»:
Հանդիսության ավարտին Հանրապետության նախագահը դիտել է Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված ֆիլմը, ինչպես նաեւ այցելել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նորաբաց թանգարան։

Президент Армении: парламентаризм не может развиваться без развития гражданского общества 09/21/2018   00:09  |  Лента новостей
Президент Республики Армен Саркисян сегодня присутствовал на юбилейном мероприятии, посвящённом 100-летию парламента Армении. Президент Саркисян выступил с речью. Выступления Армена Саркисяна приводит пресс-служба президента РА:
«Ваше Святейшество,
Многоуважаемый господин Премьер-министр,
Многоуважаемый Председатель Национального Собрания,
Многоуважаемый Президент Республики Арцах,
Уважаемые депутаты,
Уважаемые представители дипломатического корпуса,
Прежде всего, позвольте присоединиться ко всем тем поздравлениям, которые сегодня звучат и будут звучать по случаю 100-летия Армянского Парламента.
Несколько месяцев назад мы торжественно отметили 100-летие провозглашения Первой Республики Армения. А завтра, опять же в торжественной атмосфере, будем отмечать годовщину Независимости Республики Армения, что придаёт особый смысл сегодняшней церемонии.
Через века мы смогли остаться верными нашей идентичности и ценностям. Мечту о том, чтобы иметь государство мы лелеяли в себе и, наконец, превратили в реальность. Армянская государственность, которая провозглашена на этой территории исторической Армении – абсолютная ценность. Абсолютная ценность не только для всех граждан Республики Армения, но также для всех армян мира.
В каждом из нас, наряду с самосознанием армянской идентичности, также есть частица государственности. На различных исторических этапах идея государственности в нашей душе и мыслях была непрерывно, даже если мы не имели государства. Эта идея была в нас сильной, даже в то время, когда мы составляли часть разных империй. Во время отсутствия государства государственность существовала в форме наших поисков свободы, в нашей вере, борьбе и частых восстаниях. Мы никогда не отказывались от этой идеи, по праву считая, что она является неотъемлемой частью нашей системы ценностей.
Конечно, время подвергает испытаниям и нас, как народ, и наше государство, и нашу систему ценностей. Кризис системы ценностей может привести также к кризису государственности. 100 лет назад, когда провозглашалась Первая Республика Армения, наряду с государствами под ударом находились также исповедуемые нами ценности, наша идентичность, церковь, язык, наша мечта.
С глубоким осознанием своего места, роли и национальной идентичности в мире мы должны продвигать наше государство. Армения принадлежит всем армянам мира, от Еревана до Степанакерта, от Парижа до Вашингтона, от Москвы до Бейрута, от Калькутты до Буэнос-Айреса и везде.
Дорогие коллеги,
100 лет назад, в начале 20 века, первому Парламенту Армении выпала историческая роль. В истории независимой Армении он был единственным законодательным органом, который сформировался не в результате выборов, а в результате политической договорённости и стал достойным первенцем армянского парламентаризма.
В конце 20 века важная миссия выпала Верховному Совету Армении, который последовал за Верховным Советом Советской Армении. Более года, до первых президентских выборов, он осуществлял государственное управление в третьей Республике Армении.
В 21 веке, при третьей Республике Армении мы вновь выбрали путь парламентского управления. Нынешняя Армения является парламентской республикой. Национальному Собранию выделена важнейшая роль и, конечно, миссия, которая является также его конституционной обязанностью.
Развитый парламентаризм – одно из важнейших свидетельств представительской демократии. Парламентаризм не может развиваться без развития гражданского общества.
Последние весенние события показали, сколь влиятельным может быть общественное требование изменений.
Сегодня содержание государственности необходимо дополнить энергией новой Армении, целеустремлённостью и стойкой верой в будущее и твёрдой волей. И власть, и гражданское общество должны стать ответственными за всё то, что происходит в нашей стране. Осознание ответственности – свидетельство мудрости и власти, и гражданского общества, и всего нашего народа.
Вновь поздравляю со 100-летним юбилеем Армянского Парламента. Всех граждан Республики Армения, всех армян мира, всех друзей Армении поздравляю с завтрашним светлым праздником – годовщиной Независимости Республики Армения, желаю мира, прогресса и оптимизма».
В конце торжества Президент Республики посмотрел фильм, посвящённый 100-летию учреждения Парламента Армении, а также посетил открывшийся музей Национального Собрания Республики Армения.