Ապացուցեցինք, որ երազանքը կարող է իրականություն դառնալ. Արմեն Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը 09/21/2018   10:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության օրվա առթիվ:
Ուղերձն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
1991 թվականի այս օրը մենք հրապարակավ ձեւակերպեցինք ձայնի մեր իրավունքը: Այսօր որպես անկախ պետություն, մենք վստահորեն խոսում ենք Իրավունքի ձայնով:
Մենք ապացուցեցինք, որ երազանքը կարող է իրականություն դառնալ: Այսօր ունենք նոր ձգտումներ, որոնք ծնվում են ամեն օր, յուրաքանչյուրիս մեջ: Պետք է մեզ պատրաստ եւ ունակ զգանք դրանք իրականություն դարձնել Նոր Հայաստանում: Այսօրվա Հայաստանի առաջին ընկալումը պետք լինի այն, որ այն մի նոր միջավայր է, որը պետք է ձեւավորվի յուրաքանչյուրիս կողմից։
Մեզ պարտավորեցնում են այն մարդկանց հիշատակները, ովքեր իրենց զոհաբերեցին հանուն անկախության, ովքեր մոտեցրին այն, բայց չհասցրին տեսնել:
Մենք պարտք ունենք նրանց առաջ:
Մեր պատմության դասերից մեկն այն է, որ մենք հաղթանակների հասել ենք, երբ միասնական ենք եղել։
Նոր Հայաստանը պետք է լինի հաղթանակների Հայաստան։
Հպարտանալով անցյալով կամ նախկինում ունեցած ձեռքբերումներով՝ մենք պետք է ավելի մեծ ոգեւորությամբ ու ստեղծագործաբար մոտենանք ապագային:
Մեր միտքը եւ կարողությունները պետք է առաջ ընկնեն զգացմունքներից ու մեր երկիրը դարձնեն աշխարհի ընթացքին ավելի համահունչ: Ժամանակը մեզ անընդհատ մղում է առաջ՝ հասկացնելով, որ որպես պետություն, որպես ժողովուրդ ուշանալու իրավունք չունենք: Մենք պետք է շարժվենք առաջընթացի ճանապարհով՝ Սահմանադրության նկատմամբ անվերապահ հարգանքի, հանրության, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների եւ իշխանության բոլոր ճյուղերի կողմից պետության հանդեպ մեծ պատասխանատվության գիտակցումով:
Որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք, մենք մեկ ամբողջություն ենք համաշխարհային միջավայրում:
Ուրեմն՝ ունենք շատ ավելի մեծ ներուժ եւ հնարավորություն, քան պատկերացնում ենք:
Դարձնենք այդ բոլորը մեր հետագա հաղթանակների շարժիչ ուժը, դարձնենք բոլորս միասին՝ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներով, աշխարհասփյուռ հայությամբ, համահայկականությամբ:
Մեր ընտանիքներում սովոր ենք ընտանեկան տոները նշել միասին եւ միասնական։ Մեր ազգային տոնը մեր մեծ հայկական ընտանիքի տոնն է, այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության ծննդյան օրը, մեր մեծի ու փոքրի, զինվորի եւ աշխատավորի, մտավորականի եւ ուսանողի, բոլորիս տոնը։
Շնորհավորում եմ բոլորիս համազգային եւ համապետական տոնի՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն, երջանկություն եւ լավատեսություն:
09:42 21/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն այսօր տոնում է անկախության 27-ամյակը
17:24 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ
17:19 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկախության տոնի առթիվ Հանրապետության նախագահին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը
17:12 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ երեք նախագահները մերժում են հրավերը. նրանք չեն մասնակցի Անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառմանը

Армянский народ обладает значительно большим потенциалом и возможностями, нежели представляет себе - президент 09/21/2018   11:17  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян направил армянскому народу поздравительное послание по случаю национального праздника – 27-летия независимости РА.
Он напомнил, что в этот день в 1991 году армянский народ публично сформировал свое право голоса.
"Сегодня в качестве независимого государства мы уверенно говорил голосом права", - подчеркнул он
По словам Армена Саркисяна, армянский народ доказал, что мечта может воплотиться в реальность.
"Сегодня у нас новые стремления, которые рождаются каждый день у каждого из нас. Мы должны чувствовать себя готовыми и способными воплотить их в реальность в Новой Армении. Первое восприятие сегодняшней Армении должно заключаться в том, что это новая среда, которая должна формироваться каждым из нас", - говорится в послании президента.
"Нас обязывает память тех людей, которые пожертвовали собой во имя независимости, которые приблизили ее, но не успели увидеть. Мы в долгу перед ними", -  подчеркнул президент.
По словам Армена Саркисяна, одним из уроков истории является то, что нам удалось достичь благодаря единству, а новая Армения должна быть Арменией побед.
"Гордясь прошлым или достижениями, нужно с еще большим воодушевлением и творчески подходить к будущему. Наша мысль и возможности должны опережать чувства и сделать нашу страну более созвучной ходу мировой истории. Время постоянно устремляет нас вперед, давая понять, что как государство, как народ мы не имеем права опаздывать. Мы должны двигаться по пути прогресса с пониманием безоговорочного уважения Конституции, а также с проявлением большого уважения к государству со стороны общественности, гражданского общества и всех ветвей власти", - отмечается в послании.
По словам Армена Саркисяна, будучи триединством Армения-Арцах-Диаспора армянский народ является одним целым в мировой среде, а значит – обладает значительно большим потенциалом и возможностями, нежели представляет себе.
"Сделаем же это все движущей силой наших будущих побед, сделаем это все вместе – всеми гражданами Армении, армянство диаспоры, соотечественниками", - сказал он.
Напомнив о том, что в армянских семьях принято отмечать праздники вместе, президент подчеркнул, что национальный праздник является праздником большой армянской семьи, днем рождения сегодняшней Армении, праздником стара и млада, солдата и трудящегося, интеллигента и студента – всех.
"Поздравляю всех нас с общенациональным и общегосударственным праздником – Днем независимости Армении. Желаю мира, благополучия, счастья и оптимизма", - отметил Армен Саркисян.