Տարօրինակ է օրենքով սահմանված կարգով իրականացված դատավարական և քննչական գործողությունը դիտարկել որպես լրատվամիջոցին «լռեցնելու» փորձ. ՔԿ 09/19/2018   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ Yerevan.today-ում օրերս կատարված խուզարկության և այդ կապակցությամբ լրատվամիջոցներում տեղ գտած արձագանքների առնչությամբ:
ՔԿ հաղորդագրության մեջ ասվում է.
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում շարունակվում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի գաղտնիությունը խախտելու՝ այն ձայնագրելու և տարածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ստեղծվել է քննչական խումբ, և օպերատիվ-հետախուզական մարմինների հետ համատեղ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները՝ երկու իրավապահ մարմինների ղեկավարների հեռախոսազրույցը գաղտնի ձայնագրելու և տարածելու եղանակը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։
Ինչպես տեղեկացրել է, քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա` վարույթն իրականացնող մարմինը, օրենքով սահմանված կարգով, միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ 6 տարբեր հասցեներում, որոնցից մեկը եղել է նաև «Yerevan.today» տեղեկատվական հարթակի խմբագրությունը, խուզարկություն կատարելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են, և քննչական-օպերատիվ խումբը, դատարանի համապատասխան որոշումների հիման վրա, իրականացրել է նախատեսված խուզարկությունները, որոնց վերաբերյալ մամուլում հնչել են տարաբնույթ մեկնաբանություններ։
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ ևս մեկ անգամ  արձանագրում ենք, որ խմբագրությունում օրենքով սահմանված կարգով կատարված խուզարկությունը որևէ առնչություն չի ունեցել և չունի իրականացվող լրագրողական գործունեության հետ, այլ բացառապես ուղղված է` ապահովելու քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունը:
ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ հոդվածը  երաշխավորում է  կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքը, որը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, ինչպես նաև` առանց պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջամտության և անկախ պետական սահմաններից` տեղեկատվության որևէ միջոցով տեղեկություններ ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու և տարածելու, ինչպես նաև` մամուլի, ռադիոյի, հեռուստատեսության և տեղեկատվական այլ միջոցների ազատությունը:
Քննչական կոմիտեն հարգանքով է վերաբերում ԶԼՄ-ների ազատությանը, կարևորում դրա իրացումն ապահովող անհրաժեշտ կառուցակարգերի պահպանումը և իր գործողություններով որևէ կերպ չի խոչընդոտել ու խոչընդոտում լրատվամիջոցին՝ որևէ տեղեկատվություն տարածելուն, որպիսի պայմաններում առնվազն տարօրինակ է օրենքով սահմանված կարգով իրականացված դատավարական և քննչական գործողությունը դիտարկել որպես  լրատվամիջոցին «լռեցնելու» փորձ, ինչը որևէ աղերս չունի իրականության հետ։
ՀՀ Սահմանադրության 33-րդ հոդվածն ամրագրում է նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների և հաղորդակցության այլ ձևերի ազատության և գաղտնիության իրավունքը։
2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին համացանցում լայն տարածում է ստացել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսային խոսակցության ձայնագրությունը, որը, ինչպես պարզվեց, իրականացվել է ՀՀ գործող օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտմամբ, ինչի համար նախատեսված է քրեական պատասխանատվություն։
Դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում։
ՀՀ Սահմանադրության 178-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ քննչական մարմիններն օրենքով սահմանված դեպքերում և կարգով կազմակերպում և իրականացնում են մինչդատական քրեական վարույթը: Գործելով ՀՀ Սահմանադրությամբ  նախատեսված գործառույթների շրջանակներում՝ նախաքննական մարմինը քննություն է իրականացնում՝ պարզելու, թե ով և ինչ եղանակով է կատարել երկու իրավապահ մարմինների ղեկավարների հեռախոսազրույցի գաղտնի ձայնագրառումը, ինչպես և ով է այն տարածել, ինչպես նաև՝ քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք այլ հանգամանքներ։
Ձայնագրությունը «www.youtube.com» ինտերնետային հարթակում տեղադրվել է սեպտեմբերի 5-ին, որը սոցիալական ցանցերում և ԶԼՄ-ներում լայն տարածում է ստացել օրեր անց՝ սեպտեմբերի 11-ին։ Սակայն, Google որոնողական համակարգի համաձայն, սեպտեմբերի 9-ին նշված ձայնագրությունը տեղադրվել է «Yerevan.today» տեղեկատվական հարթակում, ապա կարճ ժամանակ անց հեռացվել, ինչը դարձվել է քննության առարկա։
«Yerevan.Today» կայքի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը խուզարկության ժամանակ հայտարարել է, որ տեղի ունեցածը Google որոնողական համակարգի սխալի արդյունք է, ինչի ուղղությամբ ևս քննություն է տարվում։
Նախաքննական մարմինը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել՝ հանցագործության  բացահայտման համար նշանակություն ունեցող ցանկացած տեղեկատվություն ստուգելու ուղղությամբ, հետևապես տեսանյութը, ըստ Google որոնողական համակարգի,  «Yerevan.Today» կայքում երկու օր առաջ տեղադրված լինելու հանգամանքը ենթակա է ճշտման՝ քրեական գործի քննության շրջանակներում համապատասխան դատավարական գործողությունների միջոցով։
Այդ նպատակով խմբագրությունում կատարված խուզարկության արդյունքում խմբագրությունում այդ պահին առկա բազմաթիվ համակարգիչներից առգրավվել է միայն այն համակարգիչը, որով տվյալ նյութը դրվել է կայքում, ևս 3 համակարգչի հիշողության  կրիչ ու նշանակվել դատահամակարգչատեխնիկական փորձաքննություն: Փորձաքննության եզրակացության արդյունքներն անհրաժեշտության դեպքում կհրապարակվեն, եթե դրանով չխախտվի օրենքով պաշտպանվող գաղտնիքը կամ այլ անձանց իրավունքները և չառարկվի խմբագրության կողմից։
Կարծում ենք, որ կայքի խմբագիրը ևս պետք է շահագրգիռ լինի նշված հանգամանքի՝ օրենքով սահմանված կարգով պարզաբանման համար, մինչդեռ շտապել է ոչ իրավական ու էթիկայից դուրս գնահատականներ տալ նախաքննական մարմնի՝ սահմանադրական իր գործառույթների իրականացմանը՝ աղավաղելով փաստական հանգամանքները։
-    «Yerevan.Today» կայքի խմբագրությունում խուզարկությունը կատարվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջների պահպանմամբ՝ դատարանի որոշմամբ և ոչ թե՝  համացանցում տարածված տեղեկատվության հիման վրա, ինչպես ներկայացնում է խմբագիրը:
-    Խուզարկությանը մասնակցել են կայքի գլխավոր խմբագիր Ս.Հակոբյանը և վերջինիս կողմից հրավիրված երկու փաստաբաններ:
- Անհիմն ու մտացածին է խմբագրի այն հայտարարությունը, թե վարույթն իրականացնող մարմնի գործողություններն ուղղված են լրագրողական գործունեության խոչընդոտմանը: Խուզարկության արդյունքներով, ինչպես նշել ենք, առգրավվել է ընդամենը մեկ համակարգիչ և հիշողության 3 կրիչ՝ փորձաքննություն նշանակելու համար։ Նմանատիպ հանցագործությունների քննության առանձնահատկություններով պայմանավորված, քրեագիտությամբ առաջարկվող մեթոդիկայի համաձայն՝ համակարգչի առգրավումն անհրաժեշտություն է։  Խուզարկության պահին խմբագրությունում եղել են նաև այլ համակարգիչներ, և դատավարական գործողության ավարտից հետո կայքը շարունակել է իր բնականոն գործունեությունը։ Ավելին՝ խմբագրությանը չի արգելվել հիշողության կրիչներից վերցնել իրենց անհրաժեշտ տեղեկատվության օրինակները՝ լրագրողական գործունեությունն անխափան շարունակելու համար։
Ժողովրդավարական հասարակությունում էապես կարևորվում է տեղեկություններ փնտրելու, ստանալու և տարածելու գործում մամուլի դերը, սակայն միաժամանակ ուզում ենք տեղեկացնել, որ ժողովրդավարական հասարակությունում էապես կարևորվում է նաև արդարադատության շահը, վարույթի մասնակիցների պաշտպանությունը։ Ուստի՝ կոչ ենք անում լրատվամիջոցին երկակի մոտեցում չկիրառել և հարգանքով վերաբերվել սահմանադրական իրավունքների հավասարակշռված պաշտպանությանը։
15:03 18/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Yerevan Today»-ը որևէ կապ չունի Ռոբերտ Քոչարյանի հետ. Սևակ Հակոբյան
14:57 18/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավապահները խմբագրությունում գաղտնալսող սարքեր են փնտրել
14:15 18/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍYerevan.today-ի խմբագիր Սևակ Հակոբյանը նոր մանրամասներ է ներկայացնում իրավապահների խուզարկությունից. LIVE
12:28 18/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԽուզարկություն «Քրիստոնեական արժեհամակարգի և ավանդական ընտանիքի պաշտպանության» նախաձեռնության գրասենյակում
19:32 17/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման վերաբերյալ տեսանյութն առաջին անգամ տեղադրվել է «Yerevan.today» լրատվական կայքում

СК Армении выступил с комментарием по поводу реакции в СМИ на обыск в редакции сайта «Yerevan.today» 09/19/2018 18:19 | Лента новостей
Следственный комитет РА выступил с комментарием в связи с проведенным на днях обыском в редакции сайта «Yerevan.today» и появившейся в СМИ реакцией.
В заявлении СК, которое опубликовано на официальном сайте ведомства, говорится:
"Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту нарушения тайны телефонных переговоров между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы РА Сасуном Хачатряном, их записи и распространения.
Создана следственная группа, которая совместно с оперативно-розыскными органами предпринимает необходимые мероприятия, направленные на установление способа тайной записи телефонных переговоров руководителей двух правоохранительных органов, ее распространения и круга предполагаемых преступников.
Как сообщал СК, на основе добытых по уголовному делу фактических данных орган, осуществляющий производство, в установленном законом порядке представил в суд ходатайства о получении разрешения на проведение обысков по 6 различным адресам, в том числе в редакции информационного портала «Yerevan.today». Ходатайства были удовлетворены, и следственная группа на основе соответствующих решений суда провела предусмотренные обыски, о которых в прессе появились разного рода комментарии. С учетом общественного резонанса, еще раз констатируем, что проведенный в установленном законом порядке в редакции обыск никак не был связан и не связан с осуществляемой журналистской деятельностью, а был направлен на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования уголовного дела.
Статья 42 Конституции РА гарантирует право на свободное выражение своего мнения, которое включает в себя свободу иметь собственное мнение, а также свободу поиска, получения и распространения сведений и идей через какое-либо средство информации без вмешательства государственных органов и органов местного самоуправления и независимо от государственных границ, а также свободу печати, радио, телевидения и других средств информации.
Следственный комитет с уважением относится к свободе СМИ, придает важность обеспечению необходимых механизмов их реализации, и своими действиями никоим образом не препятствовал и не препятствует распространению СМИ какой-либо информации. В сложивших условиях по меньшей мере странно расценивать осуществленные в установленном законом порядке процессуальные и следственные действия как попытку “заглушить” голос СМИ, что не имеет ничего общего с действительностью.
Статья 33 Конституции РА закрепляет право на свободу и тайну переписки, телефонных переговоров и иных форм сообщений.11-го сентября 2018 года в Сети была широко растиражирована аудиозапись телефонных переговоров между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы РА Сасуном Хачатряном. Это, как выяснилось, было осуществлено с нарушением установленных действующим законодательством РА требований, за которое предусмотрена уголовная ответственность.
По факту в Генеральной прокуратуре РА возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 146 и пункта 4 части 3 статьи 254 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
Статья 178 Конституции РА гласит, что следственные органы в установленных законом случаях и порядке организуют и осуществляют досудебное уголовное производство. Действуя в рамках предусмотренных Конституцией РА функций, орган предварительного следствия проводит расследование для того, чтобы установить, кто и каким способом осуществил тайную запись телефонных переговоров руководителей двух правоохранительных органов, а также распространителя и ряд обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела.
Аудиозапись на «www.youtube.com» была размещена 5-го сентября, а в социальных сетях и СМИ была широко растиражирована спустя несколько дней, 11-го сентября. Однако, согласно поисковой системе Google, 9-го сентября указанная аудиозапись была размещена на информационном сайте «Yerevan.today» и была удалена спустя короткое время, что и стало и предметом расследования.
Главный редактор сайта «Yerevan.Today» Севак Акопян во время обыска заявил, что произошедшее является резульатом сбоя поисковой системы Google: в этом направлении также ведется расследование.
Орган предварительного следствия обязан предпринять меры, направленные на проверку любой информации, имеющей значение для раскрытия преступления, следовательно, факт размещения видеозаписи, согласно поисковой системе Google, на сайте «Yerevan.Today» подлежит уточнению посредством соответствующих процессуальных действий в рамках расследования уголовного дела.
С этой целью, в результате проведенного в редакции обыска из множества имевших на этот момент компьютеров был изъят только тот компьютер, с которого данный материал был размещен на сайте, а также жесткие диски еще трех компьютеров. Назначена судебная компьютерно-техническая экспертиза. Результаты экспертизы при необходимости будут опубликованы, если тем самым не будет нарушена охраняемая законом тайна или права других лиц и при отсутствии возражений со стороны редакции.
Считаем, что редактор сайта также должен быть заинтересован в уточнении в установленном порядке указанного обстоятельства. Между тем он поспешил дать выходящие за рамки правового поля и этики оценки реализации органом предварительного следствия своих конституционных полномочий, исказив фактические обстоятельства.
Так:
- Обыск в редакции сайта «Yerevan.Today» был проведен с соблюдением требований Уголовно-процессуального кодекса РА, по решению суда, а не на основе распространенной в Сети информации, как это представляет редактор.
- В обыске участвовали главный редактор сайта С. Акопян и двое приглашенных им адвокатов.
- Безосновательным и надуманным является заявление редактора о том, что действия органа, осуществляющего производство, направлены на воспрепятствование журналистской деятельности. По результатам обыска, как мы уже отметили, был изъят только один компьютер и три носителя информации для назначения экспертизы. Ввиду особенностей расследования подобного рода преступлений в соответствии с предлагаемыми криминалистикой методами изъятие компьютера является необходимостью. В момент обыска в редакции были и другие компьютеры, и после завершения процессуальных действий сайт продолжил работать в штатном режиме. Более того, редакции не запрещено было извлечь необходимые им образцы информации с носителей для продолжения журналистской деятельности без перебоев.
В демократическом обществе существенно важное значение придается роли СМИ в поиске, получении и распространении информации, однако в то же время хотим сообщить, что в демократическом обществе существенно важное значение придается и интересу правосудия, защите участников судопроизводства, посему призываем СМИ не применять двойной поход и с уважением относиться к сбалансированной защите конституционных прав".