Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը ժողովրդավարության խթանման գերազանց օրինակ է. Եվրամիության հայտարարությունը 09/18/2018 10:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարշավայում տեղի ունեցող ԵԱՀԿ բարձրաստիճան համաժողովի ընթացքում տարածվել է Եվրամիության նոր հայտարարությունը խոսքի և խաղաղ հավաքների ազատության վերաբերյալ: Եվրոպականմիության և դրա անդամ երկրների անունից այդ հայտարարությունը սեպտեմբերի 17-ին հրապարակել է Միացյալ Թագավորության ներկայացուցիչը: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Եվրոպական միությունը հատկապես ընդգծել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի և նրա աշխատակազմի դրական դերն այս տարի տեղի ունեցած խաղաղ հավաքների մշտադիտարկման հարցում:
«Այն գերազանց օրինակ է, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես կարող է անկախ մշտադիտարկումը խթանել ժողովրդավարությունը»,- նշված է հայտարարությունում։
Հայտարարությամբ շեշտվել է խոսքի և խաղաղ հավաքների ազատության կարևորությունը, այդ հարցում մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ու քաղաքացիական հասարակության կարևոր դերը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել այդ հարցերում Եվրամիության մտահոգություններին։

Работа омбудсмена Армении является отличным примером стимуляции демократии – заявление ЕС 09/18/2018   11:54  |  Лента новостей
Европейский союз особо подчеркнул положительную роль омбудсмена Армении и его аппарата в вопросе мониторинга мирных собраний, проходивших в текущем году. Соответствующее заявление Евросоюза о свободе слова и собраний, распространенное в ходе конференции высокого уровне ОБСЕ в Вашингтоне, опубликовал 17-го сентября представитель Великобритании.
Отмечается также, что работа омбудсмена Армении является отличным примером того, как может мониторинг стимулировать демократию.
В заявления также подчеркивается важность свободы слова и собраний, важная роль в этом национальных учреждений по правам человека и гражданского общества, а также были затронуты вопросы, вызывающие у ЕС беспокойство.