Ալեքսանդր Սարգսյանի պատասխանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին 09/17/2018   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մի քանի հայտարարություններին.
«Սույն թվականի սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հանրահավաքում ունեցած իր ելույթի ժամանակ բացահայտ և հրապարակային սպառնաց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Ալեքսանդր Սարգսյանիս և մեկ շաբաթ ժամանակ տվեց, որպեսզի օրինական կարգով ինձ պատկանող դրամական միջոցները վերադարձնեմ ՀՀ պետական բյուջե:
Իհարկե, Նիկոլ Փաշինյանը ոչինչ չասաց այն մասին, թե ինչու և ինչ հիմքով ես այդ գումարները պետք է վերադարձնեմ ՀՀ պետական բյուջե:
Նման հայտարարություն անելուց առաջ ՀՀ վարչապետը նախ պետք է նշեր, որ օրենքով սահմանված կարգով հաստատվել է, որ իմ բանկային հաշվին առկա գումարները ձեռք են բերվել անօրինական ճանապարհով, ապա նաև պետք է նշեր, որ այդ գումարները հափշտակվել են ՀՀ պետական բյուջեից, դրա համար էլ ենթակա են վերադարձման ՀՀ պետական բյուջե:
Սակայն Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն նման հայտարարություններ չարեց, այլ, ընդդհակառակը, մոտ մեկ ամիս առաջ` օգոստոսի 17-ին, հերթական հանրահավաքում ունեցած իր ելույթում նա ևս անդրադառնալով իմ բանկային հաշվին առկա գումարներին, նշել էր հետևյալը. «Հիմա էդ հաշվեհամարում, որ այդ գումարը կա, զուտ Հայաստանի էսօրվա ֆորմալ օրենքների տեսակետից չափազանց դժվար է դրա հետ կապված քննություն կազմակերպելը, որովհետև այդ մարդը ֆորմալ առումով շատ երկար տարիներ պետական պաշտոնյա չի եղել, հետևաբար հայտարարագիր չի ներկայացրել և ֆորմալ առումով էստեղ կան դժվարություններ այդ գումարը հետաքննելու և օրենքով սահմանված կարգով առգրավելու»:
Այս հայտարարությունում Նիկոլ Փաշինյանը երկու կարևոր հանգամանք է ընդգծել.
առաջինը` ես երկար տարիներ պետական պաշտոնյա չեմ եղել, ինչով հաստատվում է, որ ՀՀ պետական բյուջեի հետ ընդհանրապես որևէ առնչություն չեմ ունեցել, ինչից ելնելով էլ զարմանալի է, թե ինչու է ՀՀ վարչապետը սպառնում, որ այդ գումարները հենց ՀՀ պետական բյուջե վերադարձնեմ.
երկրորդ` այդ գումարներն օրենքով սահմանված կարգով ենթակա չեն բռնագանձման:
Կարծում եմ, որ բոլորն էլ քաջ հասկանում են, որ եթե որևէ մեկն անօրինական ճանապարհով կամ հանցագործության միջոցով գումար է հափշտակել, ապա ՀՀ-ում գործող օրենքները միանշանակ թույլ են տալիս բռնագանձել այդ գումարները և հակառակը` որևէ մեկին պատկանող գումարները չեն կարող բռնագանձվել, եթե չի հաստատվել դրանց անօրինական լինելը:
Ստացվում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաջ հասկանալով, որ ես այդ գումարներն անօրինական ճանապարհով ձեռք չեմ բերել, որ դրանք օրենքով սահմանված կարգով չեն կարող բռնագանձվել, իմ նկատմամբ ունեցած իր բացասական վերաբերմունքից ելնելով և փորձելով օգտագործել ՀՀ վարչապետի իր պաշտոնեական դիրքն ու իշխանությունը, սպառնում է, որպեսզի ես ինքնակամ ՀՀ պետական բյուջեին հանձնեմ սեփականության իրավունքով ինձ պատկանող գումարները:
Վստահ եմ, որ ՀՀ վարչապետը և իրավապահ մարմինները քաջ հասկանում են, թե իրավական տեսնակյունից ինչպես են որակվում ՀՀ վարչապետի այդ գործողությունները:
Այս համատեքստում խիստ մտահոգիչ է նաև, որ ՀՀ վարչապետն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ տիրապետում է իմ վերաբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններին, ինչպես նաև, որ անօրինական կարգով հրապարակել է այդ տեղեկությունները:
Եվ եթե ՀՀ վարչապետն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ տիրապետում է նման տեղեկությունների, ուստի վստահ եմ, որ քաջ տիրապետում է նաև այն տեղեկություններին, որ 1985-1995թթ. ընթացքում բիզնես գործունեություն եմ իրականացրել Ռուսաստանի Դաշնությունում և ՀՀ եմ վերադարձել խոշոր գումարով, որից հետո թեկուզ մեկ տարի չեմ դադարել աշխատելը:
Ընդ որում, վստահ եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը քաջ տեղեկացված է նաև, որ օրինական կարգով ինձ պատկանող գումարները ՀՀ-ից դուրս հանելու փոխարեն, ես դրանք որպես ավանդ ներդրել եմ ՀՀ բանկում, որով իմ որոշակի ներդրումն եմ ունեցել բանկային համակարգի և տնտեսության զարգացման հարցում, միաժամանակ երկար տարիների ընթացքում այդ խոշոր ավանդի դիմաց օրինական կարգով տոկոսներ եմ ստացել, որոնք կազմում եմ իմ բանկային հաշվում այս պահին առկա գումարի զգալի մասը, իսկ մյուս զգալի մասը կազմում են բացառապես ինձ պատկանող /ոչ թե 50%/ ընկերությունների գործունեությունից տարիներ շարունակ ստացված և ՀՀ հարկային մարմիններ ներկայացված հաշվետվություններում արտացոլված գումարների հաշվին:
Այս պահին դեռևս չեմ ցանկանում անդրադառնալ իմ և ընտանիքիս անդամների նկատմամբ ՀՀ պետական մարմինների կողմից իրականացվող ակնհայտ անօրինականություններին և հետապնդումներին, իմ գույքերի և բանկային հաշիվների վրա անօրինական կարգով դրված կալանքներին, ինչպես նաև դրանց հետևանքով ինձ պատճառվող հսկայական վնասներին, սակայն ՀՀ վարչապետին հորդորում եմ կոչ անել ՀՀ իրավապահ բոլոր մարմիններին` վերադառնալ օրինականության դաշտ, անհապաղ վերադարձնել ինձ և իմ ընտանիքին պատկանող գույքերը և դրամական միջոցները, կալանքից ազատել ինձ և ընտանիքիս պատկանող դրամական միջոցները։
Միևնույն ժամանակ հրապարակային հայտարարում եմ, որ վերը նշված գործողությունները կատարելու և Հայաստանի Հանրապետությունում իրական օրինականություն հաստատվելու դեպքում, պատրաստ եմ օրինական կարգով ինձ պատկանող դրամական միջոցների որոշ մասը որպես բարեգործություն նվիրաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը` իմ նախընտրած ոլորտը զարգացնելու և իրապես հզոր Հայրենիք կառուցելու նպատակով, ինչը մշտապես լռելյայն կատարել եմ»:

Брат третьего президента Армении призывает немедленно вернуть принадлежащие ему и членам его семьи деньги 09/17/2018 12:46 | Лента новостей
Брат третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Александр Саргсян – ответил на требование премьер-министра РА Никола Пашиняна вернуть в госбюджет деньги.
"11 сентября текущего года премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе своего выступления на очередном митинге открыто и публично озвучил угрозы в адрес гражданина РА Александра Саргсяна и дал неделю, чтобы я вернул законно принадлежащие мне средства в государственный бюджет РА. Конечно, Никол Пашинян ничего не сказал о том, почему и на каком основании я должен вернуть данные средства в госбюджет РА", - говорится в заявлении Александра Саргсяна.
По его словам, прежде чем делать подобные заявления, премьер-министр Армении должен был указать, что по установленному законом порядку подтвердилось, что имеющиеся на банковском счету средства были получены незаконным путем.
"Он должен был отметить, что данные средства были украдены из госбюджета РА, посему я должен вернуть их в госбюджет РА", - заявил Александр Саргсян.
Однако, как отмечает в своем заявлении Александр Саргсян, Никол Пашинян не только не сделал подобных заявлений, а наоборот в ходе очередного выступления на состоявшемся 17 августа митинге коснулся имеющихся на его банковском счету средств, отметив, что с точки зрения действующих сегодня в Армении формальных законов чрезвычайно трудно организовать расследование касательно средств на этом счету, поскольку его владелец долгое время не являлся госслужащим, следовательно, не представлял деклараций, указав на трудности по части организации расследования и взыскания данных средств.
В заявлении Саргсяна также отмечается, что Никол Пашинян в связи с этим подчеркнул два важных обстоятельства. Во-первых, как указал брат третьего президента, "это то, что он на протяжении многих лет не являлся госслужащим, чем, по словам Саргсяна, подтверждается, что он никакого отношения к госбюджету Армении вообще не имел и, исходя из этого, удивительно, почему премьер Армении угрожает, чтобы он вернул эти средства именно в госбюджет".
Во-вторых, как указал Саргсян, по установленному законом порядку данные средства не подлежат взысканию.
"Считаю, что все прекрасно осознают, что, если кто-либо незаконным способом или преступным способом украл средства, то действующие в Армении законы однозначно позволяют взыскать данные средства и наоборот – принадлежащие кому-либо средства не могут быть взысканы, если не подтверждена их незаконность", - указывается в заявлении.
По словам Саргсяна, получается, что премьер-министр РА Никол Пашинян, прекрасно осознавая, что он не заработал эти средства незаконным путем и что они не могут быть взысканы в установленном законом порядке, исходя из негативного отношения к нему и пытаясь использовать власть и свое должностное положение, угрожает, чтобы он добровольно перечислил в госбюджет средства, принадлежащие ему по праву собственности.
Александр Саргсян уверен, что премьер-министр Армении и правоохранительные органы прекрасно осознают, как с юридической точки зрения квалифицируются данные действия главы правительства Армении.
"С данной точки зрения вызывает обеспокоенность также, что премьер РА, нарушая установленный законом порядок, владеет сведениями, составляющими банковскую тайну, а также то, что данные сведения были опубликованы незаконным путем. И, если премьер-министр РА владеет подобными сведениями, нарушая установленный законом порядок, то я уверен, что он также прекрасно владеет данными о том, что с 1985 по 1995 гг. я занимался предпринимательской деятельностью в России и вернулся в Армению с крупной суммой, после чего не прекращал работу ни на один год", -рассказал Саргсян.
Он также уверен в том, что Никол Пашинян прекрасно осведомлен о том, что вместо того, чтобы вывести принадлежащие ему по закону средства за границу, он вложил их в качестве депозита в банке РА. По словам Саргсяна, благодаря этому он внес определенный вклад в развитие банковской системы и экономики.
В то же время, как говорится в его заявлении, на протяжении многих лет он в установленном законом порядке получал проценты с крупного вклада, которые на данный момент составляют значительную часть средств на банковском счету.
Александр Саргсян настоятельно призывает премьер-министра Армении Никола Пашиняна призвать все правоохранительные органы вернуться в поле закона, немедленно вернуть денежные средства и имущество, принадлежащие ему и членам его семьи, снять арест с принадлежащих ему и его семье денежных средств.
"В то же время публично заявляю, что в случае принятия вышеуказанных мери установления в Армении настоящей законности я готов пожертвовать РА некоторую часть из принадлежащих мне законным путем денежных средств на благотворительные цели, в частности на развитие предпочтительной для него сферы и построение действительно мощной страны, что я постоянно делал молча", - отмечается в заявлении.