«YerevanToday» լրատվամիջոցի խմբագրությունում կատարված խուզարկության առնչությամբ պարզաբանումներ են պահանջվել քրեական հետապնդման մարմնից. ՄԻՊ 09/17/2018 16:32 | ԼՐԱՀՈՍ
«YerevanToday» լրատվամիջոցի խմբագրությունում խուզարկություն կատարելու մասին հրապարակային տեղեկությունների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ: Ուսումնասիրվել են ինչպես հարցին առնչվող հրապարակումները, այնպես էլ լրատվամիջոցի պարզաբանումը: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Ի գիտություն է ընդունվել ՀՀ քննչական կոմիտեի հայտարարությունն այն մասին, որ խմբագրությունում կատարվող խուզարկությունըորևէ առնչություն չունի իրականացվող լրագրողական գործունեության հետ:
Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով, որխոսքը վերաբերում է լրատվամիջոցի խմբագրությունում իրականացված խուզարկությանը, անկախ այդ առնչությամբ պետական մարմնի հրապարակային հայտարարությունից, քրեական հետապնդման մարմնից պահանջվել են պարզաբանումներ:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեն ավելի վաղ հանդես էր եկել պարզաբանմամբ, որ ի թիվս այլ հասցեների, օպերատիվ-քննչական խումբն այսօր այցելել է նաև Yerevan.today տեղեկատվական հարթակի խմբագրություն՝ օրենքով սահմանված կարգով խուզարկություն կատարելու համար։

Омбудсмен потребовал разъяснений от органа уголовного преследования в связи с обыском в редакции Yerevan.today 09/17/2018   17:08  |  Лента новостей
В офисе Защитника прав человека в Армении на основании публичных сообщений о проведении обыска в редакции информационного портала Yerevan.today начата процедура рассмотрения данного вопроса.
Как сообщает пресс-служба офиса Омбудсмена, изучены как касающиеся данного инцидента публикации, так и разъяснения СМИ. Отмечается, что заявление Следственного комитета о том, что проведенный в редакции обыск никак не связан с осуществляемой журналистской деятельностью, принято к сведению.СК Армении: обыски в редакции Yerevan.today никак не связаны с журналистской деятельностью"Тем не менее, с учетом того, что речь идет об обыске, проведенном в редакции СМИ, вне зависимости от публичного заявления государственной структуры касательно этого, от органа, осуществляющего уголовное преследование, потребованы разъяснения", - говорится в сообщении.