Պայթյուն բնակելի շենքում. հայտնաբերվել է պայթեցման համար նախատեսված սարք 09/17/2018   10:18  |  Արտակարգ պատահարներ
Սեպտեմբերի 16-ին` ժամը 20:01-ին ,«911» ծառայությանն ահազանգ է ստացվել, որ Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի Միքայելյան փողոցի թիվ 2 հասցեում գտնվող 5 հարկանի բնակելի շենքի 2-րդ հարկում տեղի է ունեցել պայթյուն. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատի և Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ խմբերը, քաղաքացիական պաշտպանության վարչության քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի հավաքական կենտրոնի ինժեներական ջոկատը և հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը:
Պարզվել է, որ Միքայելյան փողոցի թիվ 2 շենքի 1-ին բնակարանում (սեփականատեր՝ Զ. Հ.) տեղի է ունեցել պայթյուն, ինչի հետևանքով փլուզվել են բնակարանի միջսենյակային պատերը, պատշգամբը, վնասվել են դռները, պատուհաններն ու գույքը, մասամբ փլուզվել է թիվ 1 և թիվ 2 բնակարանների բաժանարար պատը (մոտ 20 քմ), վնասվել են թիվ 3 բնակարանի դրսի՝ 1 և ներսենյակային 2 դուռ. տուժածներ չկան:
Փրկարարները սահմանազատել են տարածքը և շենքից տարահանել մոտ 30 բնակիչ:
Ինժեներական տեղազննման արդյունքում հայտնաբերվել է ժամացույց՝ միացված էլեկտրական լարերով, 4 էլեկտրական և 4 կրակային ճայթիչ պայթուցիչներ, ավտոմեքենայի ազդանշանային համակարգի հեռակառավարման վահանակ՝ մարտկոցով, որոնք նախատեսված են եղել պայթեցման համար:
Հայտնաբերված սարքը վնասազերծվել և հանձնվել է ոստիկանության աշխատակիցներին:
Կինոլոգները բնակարանում և շենքի նկուղում իրականացրել են տեղազննում, որի արդյունքում այլ պայթուցիկ սարք կամ նյութեր չեն հայտնաբերվել:

Взрыв прогремел в одном из жилых домов в армянском Раздане: обнаружена взрывчатка 09/17/2018   10:37  |  Чрезвычайное просшествие
Взрыв прогремел накануне вечером в одном из жилых домов в городе Раздане.Об этом сообщает МЧС Армении.
Как передает ведомство, 16-го сентября в 20:01 в службу "911" поступила информация о том, что на 2-м этаже пятиэтажного жилого здания, расположенного на улице Микаеляна 2 в городе Раздане, произошел взрыв.
На место отправились оперативные группы Спасательной службы и Национального центра кризисного управления, инженерный отряд коллективного центра сил гражданской обороны и отряд по проведению специальных спасательных работ.
“Выяснилось, что взрыв прогремел в квартире № 1 данного здания (владелец З.О.), в результате чего обрушились перегородки между комнатами, балкон, повреждены двери, окна и имущество, частично обвалилась перегородка  между квартирами №1 и №2 площадью около 20 кв.м, повреждены одна внешняя дверь и две внутренние двери квартиры №3. Пострадавших нет”, - говорится в сообщении.
Спасатели огородили территорию и эвакуировали из здания 30 жителей.
По результатам инженерного осмотра места происшествия были обнаружены часы с подключенными электропроводами, 4 электрических детонатора, 4 детонатора для огневого способа взрывания, дистанционный пульт управления автомобильной сигнализационной системой с батареей, которые были предусмотрены для подрыва.
Обнаруженное устройство обезврежено и передано сотрудникам полиции.
Кинологи произвели осмотр квартиры и подвала здания, по результатам которого других взрывных устройств или веществ обнаружено не было.