Իրավական անվտանգությունից մինչեւ արդար դատաքննության իրավունք. Ինչ ակնկալիքներ ունի ՀՀԿ-ն քննիչ հանձնաժողովից 09/13/2018 14:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում քննարկում է պատգամավորների կողմից Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին նախաձեռնությունը։ Որոշման նախագիծը խորհրդարանին ներկայացրեց ԱԺ պետա-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը՝ հայտարարելով, որ ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի գաղտնալսված զրույցը շատ հարցեր է առաջացրել իրենց մոտ։
«Քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման հիմքում դրել ենք ոչ թե կոնկրետ հանգամանքը կամ հարաբերությունները, այլ խնդիրը գլոբալ է, որովհետև այդ հանգամանքը ինձ և մեզ, յուրաքանչյուրիս համար հիմնավոր կասկածներ է ստեղծում առ այն, որ եթե ԱԱԾ տնօրենին ու ՀՔԾ պետի խոսակցությունները ձայնագրվում են, ապա դա նշանակում է, որ Սահմանադրությամբ և Եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված յուրաքանչյուր անձի հեռախոսային խոսակցությունների ու հաղորդումների գաղտնիության սկզբունքը առնվազն վտանգված է», -նշել է Կոստանյանը։
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքերով՝ կատարվածը վտանգի տակ է դնում ոչ միայն իրավական անվտանգությունը, այլ նաև առնվազն կասկածի տակ է դրվում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
Հանրապետականները բարձրացրել են նաեւ արդար դատաքննության իրավունքի հարցը՝ արդյոք Հայաստանում պաշտպանված է յուրաքանչյուր անձի արդար դատաքննություն իրավունքը։
«Մենք չենք անդրադառնալու հարուցված քրեական գործի հանգամանքներին, նպատակն այն չէ, թե ինչպիսին է եղել ՀՔԾ պետի ու ԱԱԾ տնօրենի հեռախոսային խոսակցության բովանդակությունը, որովհետև սա այլ քննարկման առարկա է։ Մենք խնդիրը դնում ենք գլոբալ, որովհետև յուրաքանչյուր նման քննարկում ու դրա արդյունքում կատարված ուսումնասիրություն, վստահ եմ, կբարձրացնի մեր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակը», -հավելեց Կոստանյանը։

Парламент Армении обсуждает инициативу о создании следственной комиссии в связи с прослушкой глав силовых структур 09/13/2018   14:28  |  Лента новостей
Парламент Армении на внеочередном заседании в четверг обсуждает инициативу о создании следственной комиссии по инициативе депутатов. Проект решения в НС представил председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Геворк Костанян.
По его словам, прослушка разговора директора Службы национальной безопасности и начальника Специальной следственной службы Армении вызывают у них множество вопросов.
“В основе создания следственной комиссии лежат не конкретное обстоятельство или отношения, а проблема гораздо глобальнее. Факт того, что беседа глав СНБ и ССС записывается, указывает на то, что принцип тайны телефонных переговоров и переписки, гарантированный Конституцией и Европейской конвенцией, оказался под угрозой”, - отметил Костанян.
По словам главы комиссии, “произошедшее угрожает не только правовой безопасности, но и по меньшей мере ставит под сомнение защиту прав человека”.
Республиканцы также затронули вопрос о защите права на справедливое судебное разбирательство.
“Мы не будет касаться обстоятельств, по которым возбуждены уголовные дела. Цель  - изучить содержание телефонных переговоров глав СНБ и ССС”, -заявил он.
Костанян выразил уверенность в том, что любое такое исследование повысит уровень защиты прав человека в стране.