Ցավում եմ, որ վարչապետին մոլորության մեջ են գցել. Է. Նալբանդյանը՝ Արցախի հարցով Փաշինյանի հայտարարության մասին. Tert.am 09/13/2018   17:08  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Tert.am-ի հետ զրույցում անդրադառնում է երեկ ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե երբ ստանձնել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, Արցախի հակամարտության կարգավորման հարցով ժառանգություն է ստացել մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին ընդհանրապես ոչ մի բան չկա: Նալբանդյանի խոսքով՝ վարչապետին մոլորության մեջ են գցել:
-Պարո՛ն Նալբանդյան, երեկ ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց. «Երբ ես ստանձնել եմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, ստացել եմ ժառանգություն մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին ընդհանրապես ոչ մի բան չկա: Կա միայն հետևյալը, որ պետք է Ադրբեջանին վերադարձվեն ձեզ հայտնի տարածքները: Ես սա ձեզ ասում եմ պաշտոնապես: Ես չեմ ասում, որ դուք այդ տարբերակն ընդունել և ստորագրել եք»: Որպես նախկին ԱԳ նախարար, ով անմիջական պատասխանատվություն և մասնակցություն է ունեցել բանակցային գործընթացում, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
- Մենք բազմիցս ենք ասել և կարող եմ միայն վերահաստատել, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերջին տարիների աշխատանքային բոլոր փաստաթղթերում կարմիր թելով անցնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը պետք է որոշվի նրա բնակչության կողմից՝ միջազգային իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով: Ցավում եմ, որ վարչապետին մոլորության մեջ են դրել՝ ինչ-որ փաստաթուղթ ներկայացնելով:
13:28 01/09/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահները կքննարկեն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը
12:59 31/08/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊատերազմական գործողությունների վերսկսման հայտարարությունների հիմքում բանակցությունների բացակայությունն է. Տիգրան Աբրահամյան. Panorama.am
11:48 25/08/2018  |  Հարցազրույց«Ով ասում է`պատերազմի հավանականությունը մեծ է՝ որակվում է «հակահեղափոխական», ով հակառակը՝ «հեղափոխության համակիր». Տիգրան Աբրահամյան. «Առավոտ»
18:09 11/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական պատրաստակամություն ենք հայտնել ԼՂ բանակցությունները կառուցողական հունով շարունակելու. Փաշինյան

Сожалею, что премьер-министра ввели в заблуждение – Налбандян о заявлении Пашиняна относительно Арцахского вопроса (Tert.am) 09/13/2018   17:56  |  Карабахский конфликт
Бывший министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в беседе с Tert.am коснулся вчерашнего заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что когда он занял пост премьер-министра Республики Армения, то получил в наследство некий вариант урегулирования Арцахского конфликта, в котором нет вообще ничего о статусе Арцаха.
По словам Э. Налбандяна, премьер-министра ввели в заблуждение.
-Г-н Налбандян, вчера в Национальном Собрании Армении премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Когда я занял пост премьер-министра Республики Армения, то получил в наследство некий вариант, в котором нет вообще ничего о статусе Арцаха. Есть только следующее, что Азербайджану должны быть возвращены известные вам территории. Я говорю вам это официально. Я не говорю, что вы приняли и подписали этот вариант». Как бывший глава МИД, который непосредственно нес ответственность и принимал участие в переговорном процессе, как Вы это прокомментируете?
- Мы неоднократно заявляли и могу только еще раз подтвердить, что во всех рабочих документах за последние годы по карабахскому урегулированию проходит красной нитью то, что статус Нагорного Карабаха должен определяться населением НКР, посредством имеющего международно-правовую силу волеизъявления. Сожалею, что премьер-министра ввели в заблуждение, представив какой-то документ.
00:20 18/08/2018  |  Карабахский конфликтПремьер-министр Армении: мы не хотим войны, но готовы дать сокрушительный ответ на любую провокацию Азербайджана
18:39 01/08/2018  |  Карабахский конфликтБако Саакян обсудил с Анджеем Каспршиком ситуацию на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана
17:42 27/07/2018  |  Карабахский конфликтПремьер Армении Никол Пашинян заявил о готовности встретиться с президентом Азербайджана