Քննություն է տարվում` պարզելու ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսազրույցի գաղտնիությունը խախտելու՝ այն ձայնագրելու և տարածելու դեպքի հանգամանքները 09/12/2018   12:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել և վարույթ է ընդունվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի գաղտնիությունը խախտելու՝ այն ձայնագրելու և տարածելու դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
ՀՀ ՔԿ նախագահի կողմից նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։ Ստեղծվել է քննչական խումբ, և օպերատիվ-հետախուզական մարմինների հետ համատեղ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։
Քննության շահերից ելնելով՝ այլ մանրամասներ քննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն։
00:32 12/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք գիծ անցաք.Արարատ Միրզոյանը՝ հրապարակված գաղտնալսման մասին
23:26 11/09/2018Նախկին իշխանությունները «պատրաստվում են ռևանշի».Սասնա Ծռեր
19:03 11/09/2018  |  ՔաղաքականԻրավաբանները պետք է զբաղվեն այսօրվա ՀՔԾ պետի հայտարարությունների իրավաչափության հետ. Արմեն Աշոտյան
18:53 11/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրթուր Վանեցյանի և Սասուն Խաչատրյանի միջև հեռախոսազրույցի հրապարակման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
18:45 11/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄիլիարդավոր դոլարներ են գողացված այս երկրից. ԱԱԾ տնօրեն
17:58 11/09/2018  |  ՔաղաքականԱլեն Սիմոնյանն ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը համարում է դատավորների նկատմամբ ճնշման բացակայության ապացույց
17:38 11/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼենա Նազարյանը ԱԱԾ և ՀՔԾ  ղեկավարների զրույցի գաղտնալսումը համարում է պետության շահերի դեմ գործողություն
17:24 11/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍասուն Խաչատրյանը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և Սերժ Սարգսյանին հարցաքննելու մասին

Следствие выясняет обстоятельства прослушки телефонных переговоров глав Службы нацбезопасности и ССС Армении 09/12/2018   12:10  |  Криминальная хроника
Следственным комитетом РА получено и принято к производству возбужденное в Генеральной прокуратуре РА уголовное дело  по факту нарушения тайны телефонных переговоров между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы РА Сасуном Хачатряном, их записи и распространения. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Уголовное дело  возбуждено по признакам части 1 статьи 146("Незаконное нарушение тайны переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных или иных сообщений граждан") и пункта 4 части 3 статьи 254(Неправомерное завладение компьютерной информацией, совершенное в целях получения информации, имеющей особую ценность) УК РА.
Председатель СК РА поручил производство предварительного следствия Управлению по расследованию особо важных дел. Создана следственная группа, которая совместно с оперативно-розыскными органами предпринимает необходимые мероприятия, направленные на  установление всех обстоятельств и круга предполагаемых преступников.
"В интересах следствия иные подробности на данном этапе расследования не подлежат разглашению", - говорится в сообщении.