Ադրբեջանական կողմի կրակոցների մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներին 09/12/2018   11:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տավուշի մարզի ուղղությամբ սեպտեմբերի 11-ին ադրբեջանական կողմի կրակոցների մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
Այս մասին սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում լրագրողներին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Այսպիսի իրավիճակներում մեր գործողությունների մեխանիզմը հստակ է. առաջին հերթին տեղյակ են պահվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳՆ-ներն ու դեսպանները, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը, որ հերթական կոպտագույն խախտումն է եղել ադրբեջանական կողմից»,- նշեց Բալայանը:
Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ ադրբեջանական ոտնձգությունները շարունակական բնույթ են կրում, ինչը նրանց ապակառուցողական կեցվածքի հետևանքն է:
«Ադրբեջանը մերժում է իրականացնել Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում ձեռք բերված և վերահաստատված համաձայնությունները»,- ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:

МИД Армении проинформировал сопредседателей МГ ОБСЕ об обстрелах с азербайджанской стороны 09/12/2018   12:02  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении  проинформировала сопредседателей Минской группы ОБСЕ о предпринятых 11-го сентября азербайджанской стороной обстрелах в направлении Тавушской области. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян на брифинге в среду, 12 сентября.ВС Азербайджана обстреляли приграничное армянское село Баганис"В данной ситуации механизм действий армянской стороны ясен: в первую очередь, она информирует МИД и послов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, личного представителя действующего председателя ОБСЕ об очередном грубейшем нарушении с азербайджанской стороны", - отметил Балаян
По его словам,  нарушения носят постоянный характер, что напрямую является следствием деструктивного поведения Баку.
"Азербайджан отказывается от выполнения достигнутых на саммитах в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве договоренностей", – сказал Балаян