«Շանթ-2018». Զորավարժությունը դինամիկ է. իրավիճակը փոփոխվում է ամեն 5 րոպե պարբերականությամբ 09/12/2018 13:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում անցկացվող «Շանթ-2018» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունը դինամիկ է, իսկ իրավիճակը փոփոխվում է ամեն 5 րոպե պարբերականությամբ:
Այս մասին «Շանթ-2018» հրամանատարաշտաբային զորավարժության շրջանակում ՀՀ ՊՆ-ում տեղի ունեցած չեպազրույցի ընթացքում լրագրողներին հայտնեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Զորավարժությունը շատ հետաքրքիր ընթացք ունի: Որոշ հմտություններ ու գիտելիքներ են ձեռք բերվում, որոշումներ են փոխվում: Ամեն 5 րոպե պարբերականությամբ նորամուծություններ են լինում իրավիճակի փոփոխության առումով»,- ասաց նախարարը:
Դավիթ Տոնոյանի խոսքով՝ զորավարժությունների անցկացման ընթացքում արդեն որոշակի խնդիրներ են արձանագրվել, որոնք վերլուծության ենթարկելուց հետո ամփոփ կներկայացվեն:
Համապետական նշանակության «Շանթ-2018» զորավարժությունը պլանային բնույթի է ևնպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության ևագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական և ռազմական կառավարման մարմիններիզորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճաններիբերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության և գործողություններիներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ և մերձատարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, զորավարժության սցենարում առկա մտացածին հակառակորդը և իրավիճակը առավելապես համապատասխանեցված են իրականությանը:

Командно-штабные учения “Шант-2018” протекают динамично и интересно 09/12/2018   16:13  |  Лента новостей
Командно-штабные учения "Шант-2018" протекают динамично, ситуация меняется каждые 5 минут, заявил в среду министр обороны Армении Давид Тоноян.
“Учения “Шант-2018” протекают очень интересно. При этом приобретаются определенные познания и навыки, меняются некоторые решения. Ситуация меняется каждые 5 минут. Вносятся изменения по ситуации»,- заявил министр обороны Армении Давид Тоноян.
По его словам, уже замечены некоторые проблемы в действиях некоторых структур  в подобных ситуациях. Данные об этом будут вкратце представлены после итогам анализа.
Как сообщила пресс-служба Минобороны Армении, общегосударственные учения “Шант-2018” носят плановый характер и нацелены на подготовку государства к обороне и мобилизационную подготовку органов государственного и воинского управления во время отпора агрессии, проверку возможности приведения к высокой степени готовности, повышению уровня сотрудничества и гармоничных взаимодействий.
Как отмечалось, что учитывая военно-политическую обстановку, сложившуюся вокруг Армении и в регионе в целом, условный противник и ситуация в сценарии учений максимально приближены к действительности.
15:03 08/09/2015  |  Лента новостей Подразделение ПВО ВС Армении участвует в учениях “Боевое содружество-2015” под Астраханью