Առաջատարներն են Հայկ Մարությանն ու Նաիրա Զոհրաբյանը 09/11/2018 13:16 | Քաղաքական
«GALLUP INTERNATIONAL ASSOCIATION»-ն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց «Քաղաքապետի 12 երանգները» հետազոտության տվյալները։
Հարցման տվյալներով՝ քաղաքացիների 39,9 տոկոսը կընտրի «Իմ քայլը» դաշինքի թեկնածու Հայկ Մարությանին, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանի»-ի թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանը երկրորդ տեղում է. նրան իրենց ձայնը կտան հարցվածների 11,8 տոկոսը։
«Լույս» դաշինքի թեկնածու Արտակ Զեյնալյանին կընտրի հարցվողների 4,2 տոկսը, «Երկիր ծիրանիի» թեկնածու Զարուհի Փոստանջյանին՝ 2,5 տոկոսը։
«Օրինաց երկիր» կուսակցության թեկնածու Մհեր Շահգելդյանին հարցվողների 1,1 տոկոսը ձայն կա, «Ժառանգությունից» Րաֆֆի Հովհաննիսյանին՝ 1,1 տոկոսը։
ՀՅԴ-ի թեկնածուին ձայն կտա հարցվողների 0,8 տոկոսը, «Երևանի հանրություն» դաշինքին ձայն կտա հարցվողների 0,3 տոկոսը, իսկ «Երևանցիներ» դաշինքին՝ 0,2 տոկոսը։
Հետազոտության տվյալներով՝ մյուս երեք կուսակցությունները ձայն չեն ստացել։
Այսինքն՝ այս պահի դրությամբ ավագանի ընտրվելու հնարավորություն ունեն երկու քաղաքական միավորում՝ «Իմ քայլը» դաշինքը և ԲՀԿ-ն։

Названы фавориты предвыборной гонки за пост мэра Еревана 09/11/2018 13:40 | Избирательное право
Gallup International Association представила на сегодняшней встрече с журналистами в Ереване результаты исследования “12 оттенков мэра”.
1. Партия "Процветающая Армения"
2. Блоке "Ереванская общественность"
3. Блок "Ереванцы"
4. Партия "Еркир Цирани"("Страна абрикоса")
5. Партия "Наследие"
6. Партия "Демократический путь"
7. Блок "Мой шаг"
8. Блок "Луйс"("Свет")
9. Партия АРФ "Дашнакцутюн" - кандидат Микаел Манукян
10. Партия "Айк" – 59 человек, кандидат – Геворк Овсепян.
11. Партия "Реформистов" – 29 человек, кандидат – Артак Аветян.
12. Партия "Оринац Еркир"("Страна законности") – 115 человек, кандидат – Мгер Шахгельдян.
По данным опроса, 39,9% жителей Еревана изберут мэром Еревана актера Айка Марутяна от блока “Мой шаг”. На втором месте - Наира Зограбяна от “Процветающей Армении”. Ее кандидатуру готовы поддержать 11,8% респондентов.
4,2% опрошенных проголосуют за Артака Зейналяна от блока “Луйс”(“Свет”) и 2,5% высказались в поддержку кандидатуры Заруи Постанджян от “Еркир цирани”(“Страна абрикоса”)
За Мгера Шахгельдяна от “Оринац еркир”(“Страна законности”) отдадут свои голоса 1,1% опрошенных и столько же респондентов поддержат лидера партии “Наследие” Раффи Ованнисяна.
За АРФ “Дашнакцутюн” готовы проголосовать 0,8% опрошенных, за блок “Ереванская общественность" – 0,3%, а за блок “Ереванцы” - 0,2%.
По данным исследования, остальные три партии не набрали голосов. По состоянию на данный момент попасть в Совет старейшин Еревана имеют шансы две политические силы: блок “Мой шаг” и ППА.
Для прохождения в горсовет Еревана партиям нужно набрать 6% голосов, а блокам – 8%.
Выборы пройдут 23 сентября. Пост мэра Еревана стал вакантным после того, как 9-го июля столичный градоначальник Тарон Маркарян подал в отставку.