Սիրիայում ապրող հայերի անվտանգության հարցը շարունակում է մնալ մեր օրակարգային կարևորագույն հարցերից մեկը. արտգործնախարար   09/11/2018   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի համար շատ մեծ նշանակություն ունի Սիրիայում տիրող իրավիճակը ոչ միայն այն առումով, որ հարցը վերաբերում է տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը, այլև այն առումով, որ մենք ընդգծված անհանգստություն ունենք մեր հայրենակիցների անվտանգության հարցում:
Այս մասին ՀՀ արտգործնախարարությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանն այս տարիների ընթացքում՝ 2011 թվականից ի վեր, հյուրընկալել է մեր հայրենակիցներին, Հալեպում գործող գլխավոր հյուպատոսությունն էլ առօրյա ռեժիմով աշխատում է և փորձում է հնարավոր ներդրումն անել մեր հայրենակիցների անվտանգութանը վերաբերող հարցերում:
«Հայաստանն առաջին անգամը չէ, որ տրամադրել է հումանիտար օգնություն Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցներին: Իրենց անվտանգության հարցը շարունակում է մնալ մեր օրակարգային կարևորագույն հարցերից մեկը, և այդ տրամաբանությամբ է, որ մենք գործում և աշխատում ենք մեր գործընկերների հետ»,-ասաց Մնացականյանը՝ընդգծելով Ռուսաստանի Դաշնության դերը հումանիտար օգնությունն անվտանգ տեղ հասցնելու գործում:

Ситуация в Сирии для Армении имеет огромное значение – глава МИД 09/11/2018   15:19  |  Лента новостей
Ситуация в Сирии для Армении имеет огромное значение. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии Микаэль Жан.
"Ситуация в Сирии также имеет огромное значение с точки зрения стабильности и мира в регионе. Нас беспокоит вопрос безопасности наших соотечественников", - заявил глава МИД Армении.
Он напомнил, что Армения за эти годы уже приняла соотечественников, а  генконсульство в Алеппо до сих пор работает в штатном режиме и пытается оказать максимально возможное содействие для обеспечения их безопасности.
"Армения неоднократно отправляла нашим соотечественникам в Сирию гуманитарную помощь. Вопрос безопасности соотечественников остается одним из важнейших. В работе с нашими партнерами мы руководствуемся этой же логикой", - подчеркнул Мнацаканян, отметив роль РФ в безопасной доставке гуманитарной помощи.
12:39 24/09/2016  |  Лента новостейЭдвард Налбандян обсудил с Валидом Муаллемом усилия по разрешению сирийского кризиса