Իմ այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր խորհրդանշում է ամբողջ ֆրանկոֆոն ընտանիքի հիշողությունը. Միկաել Ժան 09/11/2018 12:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը վստահ է՝ մարդկությունը պետք է շարունակի ապրել խաղաղության և համերաշխության մեջ, բոլոր ժողովուրդները պետք է շարունակեն ապրել միասին: Այս մասին Ժանն ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը սեպտեմբերի 11-ին այցելել էր Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Արդեն երկրորդ անգամ Հայաստան այցելող Միկաել Ժանը նշեց, որ իր այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր խորհրդանշում է ամբողջ ֆրանկոֆոն ընտանիքի հիշողությունը:
«Ապրել միասին». սա հենց այն կարգախոսն է, որի ներքո Երևանում անցկացվելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը: Դրան մասնակցելու են ֆրանկոֆոն ընտանիքի անդամ երկրների ղեկավարները»,- նշեց Ժանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանին նման կարգախոս ընտրելու համար:
Ծիծեռնակաբերդ այցելությունից հետո Միկաել Ժանը կիսվեց տպավորություններով՝ մեջբերելով ֆրանսիացի գրող և գրաքննադատ, ակադեմիկոս, գրականության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Անատոլ Ֆրանսի խոսքերը. «Այն մի փոքր արյունը, որ դեռ մնում է, թանկագին է, ու դրանից մի հերոսական սերունդ է ծնվելու: Մի ժողովուրդ, որը չի ցանկանում մեռնել, չի մեռնի»:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարն առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 2015 թվականին, երբ Հայաստանը հյուրընկալում էր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության մշտական խորհրդի և նախարարական խորհրդի նիստերը: Առաջին այցի ընթացքում տիկին Ժանը ծառ էր տնկել Ծիծեռնակաբերդի ծառուղում: Այս այցի շրջանակում նա չմոռացավ ջրել ավելի վաղ իր տնկած ծառը:

Мой визит в Цицернакаберд символизирует память всей семьи Франкофонии - Микаель Жан 09/11/2018   14:01  |  Лента новостей
Генеральный секретарь Международной организации Франкофонии Микаель Жан уверена, что человечество должно продолжать жить в мире и согласии, все народы должны жить вместе. Об этом она заявила информагентству «Арменпресс».
Генсек МОФ 11 сентября посетила мемориальный комплекс “Цицернакаберд” в Ереване и воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Микаель Жан отметила, что посещение ею мемориала памяти жертв Геноцида символизирует память всей семьи Франкофонии.
“Жить вместе” – это как раз тот девиз, под которым в Ереване пройдет саммит Международной организации Франкофонии. В нем примут участие руководители стран-членов семьи Франкофонии”, - напомнила Микаель Жан, поблагодарив Армению за этот девиз.
После посещения Цицернакаберда, Микаель Жан поделилась своими впечатлениями, процитировав французского писателя и критика, академика, лауреата Нобелевской премии Анатоля Франса: “Та небольшая доля крови, которую она (Армения) ещё сохранила - драгоценная кровь, из которой родится героическое потомство. Народ, который не хочет умереть, не умрет”.
Генсек МОФ впервые посетила Ереван в 2015 году, когда в Армении проходили заседания Постоянного совета международной организации Франкофонии и Министерского совета. В ходе своего первого визита Микаель Жан посадила дерево на Аллее памяти в Цицернакаберде. В ходе своего нынешнего визита она не забыла полить посаженное ею дерево.