Մարդուն տանել 3 տարի ազատազրկել, ինչ է թե նա խոստացել է մեկին կողմ քվեարկել. Գևորգ Պետրոսյան 09/06/2018 12:05 | Ընտրական իրավունք
ԱԺ պատգամավորները մտահոգված են ԱԺ քննարկմանը ներկայացված ՀՀ քրեական օրենսգրքում և կից ներկայացված օրենքի նախագծերի փաթեթում առաջարկվող փոփոխություններից, որով նախատեսվում է քրեական պատասխանատվությության ենթարկել նաեւ այս կամ այն թեկնածուին ընտրելու խոստում տալու համար։
ՀՀ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանն արտահերթ նիստում մտահոգություն հայտնեց, որ իրավական առումով այս նախագիծն ընդունելն իրենից վտանգներ է ներկայացնում: Նա նկատեց, որ իրենք հանձնաժողովում կողմ են քվեարկել նախագծին՝ արտակարգ նիստը չտապալելու համար, մինչդեռ այն պետք է քննարկվի և շտկվի:
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետորսյանը ևս մտահոգություններ հայտնեց. «Չկա մեկն, ով դեմ չէ ընտրակեղծարարությունների և ընտրակաշառքին, բայց չի կարելի ջրից ելնել, կրակն ընկնել: Կա նպատակ՝ ընտրությունները զերծ պահել նման միջամտություններից, բայց չի կարելի այդ զերծ պահելը անել ավելի կարևոր շահեր ոտնահարելու հաշվին: Այս արտաիրավակարգավորումը ուղղակիորեն սպառնում է քաղաքացու շահերին», - նշեց Պետրոսյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ խիստ մտահոգիչ է, հատկապես, առաջարկվող այն դրույթը, որ մարդ չիմացաբար կամ որոշակի ազդեցության տակ ընկնելով՝ խոստումներ տա ու դրանց համար մինչև 3 տարի ազատազրկվի:
«Մարդուն տանել 3 տարի ազատազրկել, ինչ է թե նա խոստացել է մեկին կողմ քվեարկել: Սա հակասում է քրեական իրավունքի գիտությանը: Քրեական իրավունքի գիտությունը թույլ չի տալիս մարդկանց իրենց մտքերի ու մտադրությունների համար ենթարկել պատասխանատվության: Խոստումը հավասարեցված է կաշառք տալուն, այստեղ խախտված է արարքի նկատմամբ համարժեք մոտեցում ցուցաբերելու սկզբունքը», - նշեց նա:
Նշենք, որ օրենսդրական այս փաթեթով կառավարությունը առաջարկում է քրեական պատասխանատվության ենթարկել նաև բոլոր այն ուժերին կամ կուսակցություններին ու անհատներին, որոնք նախընտրական շրջանում բարեգործության անվան տակ ընտրողներին նյութական կամ դրամական օգնություն են բաժանում: Ի թիվս այս դրույթների՝ քրեական օրենսգրքից հանվել է կրկնաքվեարկության մասին կեղծ ահազանգի մասին դրույթը, այսինքն՝ նախկինի նման քրեական պատասխանատվության չեն ենթարկվի այն անհատները, որոնք կրկնաքվեարկության մասին իրականությանը չհամապատասխանող (ոչ դիտավորյալ) տեղեկատվություն կհաղորդեն:

Депутат от блока “Царукян” заявил о недопустимости тюремного заключения людей за обещание проголосовать на выборах 09/06/2018   13:55  |  Избирательное право
Депутаты Национального собрания  Армении выразили обеспокоенность по поводу поправок к Уголовному кодексу Республики Армения и прилагаемый к ним пакет законопроектов, по которым предлагается привлекать к уголовной ответственности за обещания проголосовать за того или иного кандидата на выборах.
Бывший генеральный прокурор, депутат от Республиканской партии Армении, председатель постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Геворк Костанян заявил, что с правовой точки зрения данный законопроект заключает в себе серьезные угрозы.
По его словам, ранее профильная комиссия дала положительное заключение по данному законопроекту, чтобы не провалить внеочередное заседание парламента, однако при условии, что в Правительстве его рассмотрят и откорректируют.
В свою очередь от фракции блока "Царукян" Геворк Петросян выразил обеспокоенность в связи с поправками, согласно которым гражданина могут привлечь к уголовной ответственности и приговорить к трем годам лишения свободы за обещание проголосовать за того или иного кандидата на выборах.
"Нет ни одного человека, кто был бы против борьбы с избирательными фальсификациями, но нельзя действовать по принципу "Из огня да в полымя". Есть общая и понятная цель: не допустить воздействия извне на ход выборов, но нельзя делать это за счет попирания более важных интересов. Предлагаемое внеправовое регулирование может угрожать более интересам гражданина", - заявил Геворк Петросян.
Депутат подчеркнул, что крайне тревожно, особенно в связи с предлагаемым положением в поправках о том, что люди могут лишиться свободы на срок до трех лет без осознания того, что они попадают под влияние кого-либо.
"Взять и посадить человека в тюрьму на три года только за то, что он пообещал проголосовать за кого-то. Уголовное право не допускает привлечения людей к ответственности за их мысли и намерения. Обещание приравнено к даче взятки. Здесь нарушен принцип проявления соразмерного подхода к деянию", - заявил Петросян.
Данным проектом правительство предлагает привлекать к уголовной ответственности все политсилы и партии и индивидов, которые в ходе предвыборный период раздают избирателям материальную или денежную помощь под видом благотворительности. Предусматривается также введение исключений, при которых взятками не будут считаться агитационные материалы, к примеру, предметы с логотипами.