ՀՔԾ-ն կասկածի տակ է դրել ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների կոմպետենտությունը 09/05/2018 17:38 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՔԾ-ն արձագանքել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների հայտարարությանը՝ կասկածի տակ դնելով նրանց որպես իրավաբանի կոմպետենտությունը։
«Կարևորելով հանրության` օբյեկտիվ իրազեկում ստանալու իրավունքը` հարկ ենք համարում անդրադառնալ 2008 թվականի մարտի 1-ի և 2-ի դեպքերի վերաբերյալ քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների` այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսին:
Մասնավորապես, պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագրերի` նախաքննական մարմնում պահվելու հարցին, նշել է որ «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքի այն դրույթը, համաձայն որի` մեղադրյալի անձնագիրը պահվում է վարույթն իրականացնող մարմնում, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումին համապատասխան, 2017 թվականին ճանաչվել է ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը, քաջածանոթ լինելով ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 2017 թվականի ապրիլի 4-ի որոշման բովանդակությանը, հարկ է համարում նշել, որ հիշյալ որոշմամբ «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքի որևէ նորմ, այդ թվում` «Կասկածյալի կամ մեղադրյալի անձնագիրը ժամանակավորապես վերցնում է հետաքննության կամ նախաքննության մարմինը» դրույթը, ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր չի ճանաչվել, որպիսի պայմաններում առնվազն անհասկանալի է պաշտպանի նման` իրականությանը չհամապատասխանող և միևնույն ժամանակ չհիմնավորված ինքնավստահությամբ հնչեցրած դիրքորոշումը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` կարող ենք ենթադրել, որ Արամ Օրբելյանի կողմից նման դիրքորոշման բարձրաձայնումը կամ ՀՀ ՍԴ որոշմանը ծանոթ չլինելու արդյունք է, կամ հետապնդում է փաստերը խեղաթյուրելով հասարակությանը մոլորեցնելու և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության օրինական գործունեությունը ստվերելու նպատակ, ինչը կասկածի տակ է դնում հենց պաշտպանի` որպես փաստաբանի և իրավաբանի կոմպետենտությունը, ուստի հորդորում ենք այսուհետ ձեռնպահ մնալ նման գործելաոճից»:

В Специальной следственной службе Армении усомнились в компетентности адвоката экс-президента Роберта Кочаряна 09/06/2018   09:23  |  Лента новостей
Специальная следственная служба Армении усомнилась в компетентности адвоката второго президента РА Роберта Кочаряна.
Подчеркивая право общественности на получение объективной информации, Специальная следственная служба Армении коснулась заявлений, озвученных в ходе пресс-конференции членом адвокатской группы второго президента Армении Роберта Кочаряна Арамом Орбеляном.
Как сообщает пресс-служба ССС, адвокат Кочаряна, обратившись к положению закона РА "О паспорте", согласно которому по решению Конституционного суда Армении хранение паспорта обвиняемого органом предварительного следствия  в соответствии с заявлением омбудсмена РА в 2017 году было признано антиконституционным.
В ведомстве заявили, что они хорошо осведомлены о содержании решения Конституционного суда Армении от 4 апреля 2017 года, и считают нужным отметить, что данным решением КС ни одна из норм закона "О паспорте", в том числе положение "Паспорт подозреваемого или обвиняемого временно изымается органом дознания или, предварительного следствия " не было признано недействительным или антиконституционным.
"Исходя из этого, ССС считает как минимум непонятным подобные заявления защиты, которые не соответствуют действительности, но при этом озвучиваются с необоснованной уверенностью. С учётом вышеизложенного, можем предположить, что подобная позиция Арама Орбеляна являются результатом либо неосведомлённости о решении Конституционного суда или же преследуют цель ввести в заблуждение общество путем искажения фактов для того, чтобы бросить тень на законную деятельность Специальной следственной службы, что ставит под сомнение компетентность защитника как адвоката и юриста", - указывается в заявлении.