100 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների եկամուտը կավելանա 3 հազար դրամով 09/06/2018 14:45 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հիմա կան մինչև 150 հազար ստացողներ, որ հարկվում են 23 տոկոսով, 150-ից 2 միլիոն ստացողներ, որ հարկվում են 28 տոկոսով, և 2 միլիոնից ավելի, որ հարկվում են 36 տոկոսով», - Facebook-ում ուղիղ եթերում ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց ոչ թե 150 հազար դրամը սահմանել աշխատավարձի շեմ, այլ՝ 250 հազարը։
«Ըստ այդմ, 250 հազար դրամ ստացողները վճարեն 20 տոկոս եկամտային հարկ, իսկ 250 հազար դրամից ավելի ստացողները՝ հարկվեն եկամտային հարկի 25 տոկոսի չափով», - նշեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ այս պարագայում կունենանք եկամտային հարկի շոշափելի նվազում, որը կարող է «որոշակի դրական էֆեկտ կունենա»։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե 100 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների եկամուտը կավելանա ամսական երեք հազար դրամով։
«Սա, ըստ էության, կարևոր արձանագրում է, բայց այդ քաղաքացիների մի զգալի մասի՝ 199 հազար մարդու, ովքեր ստանում են, ասենք, մինչև 150 հազար դրամ աշխատավարձ, մենք վերջերս կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի փոփոխությամբ արդեն վերադարձրել ենք 2500 դրամ, նրանց ամսական եկամտի մեջ՝ 100 հազար ստացողների դեպքում՝ 2500 դրամ ավելացել է, իսկ 150-ից ավելի ստացողների պարագայում՝ 3750 դրամ արդեն ավելացել է», - ասաց Ն. Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն ասաց, թե երկաստիճան համակարգով առաջնորդվելու պարագայում դե ֆակտո 100 հազար դրամ ստացող քաղաքացիների եկամուտները կավելացնեն 500 դրամով, իսկ 150-ից ավելի ստացողներինը՝ 750 դրամով։

Никол Пашинян поделился предложениями по изменению подоходного налога 09/06/2018   15:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян предлагает две шкалы налогообложения вместо трех.
Он напомнил, что в настоящее время зарплата работников, получающих до 150 тыс. драмов, облагается налогом в размере 23%, а  работников с окладом выше 150 тыс. и 2 млн. драмов облагается по ставке 36%.
Никол Пашинян предложил установить не 150 тыс. драмов в качестве порога зарплаты, а 250 тыс. драмов.
"Исходя из этого, граждане с зарплатой в 250 тыс драмов будут платить подоходный налог в размере 20%, а  работники с зарплатой 250 тыс. драмов и выше будут облагаться подоходным налогом в размере 25%", - заявил премьер в прямом эфире со своей страницы в соцсети Facebook.
Пашинян подчеркнул, что в таком случае удастся ощутимо снизить подоходный налог, что приведет к определенному положительному эффекту.
По его словам,  доход работников, получающих зарплату в размере 100 тыс. драмов, увеличится на 3 тыс. драмов в месяц.
По словам премьера,  если руководствоваться трехступенчатой системой, то доходы граждан, получающих зарплату в размере 100 тыс. драмов, увеличатся на 500 драмов, и на 750 драмов для работников с окладом выше 150 тыс. драмов.
"Это, полагаю, не такой хороший результат и не тот результат, к которому мы стремимся", - заявил он.