ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հարց դիտարկելու դեպքում Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը. ԱԳՆ 08/28/2018 12:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանն Ադրբեջանի անդամակցության հարցը դիտարկելու դեպքում Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը:
Օգոստոսի 28-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակի ժամանակավոր պաշտոնակատար Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե տարբեր շրջանակներում խոսակցություններ են շրջանառվում ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցության մասին:
«Վերլուծական շրջանակներում այդպիսի քննարկումներ իսկապես տեղի ունենում, բայց այդ շրջանակներում քննարկումները իրականացվում են ենթադրյալ տեղեկատվության հիման վրա: Ես բարձրաձայնեմ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական դիրքորոշումը: Եթե նման հարց դիտարկվի, Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը»,- ընդգծել է նա:
Նաղդալյանը հստակեցրեց, որ ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում որոշումները կայացվում են կոնսենսուսի հիման վրա: «Մենք այս առումով մեր դիրքորոշումը հայտնել ենք, և այդ դիրքորոշումը երկակի մեկնաբանությունների տեղիք չի տալիս: այդ դիրքորոշումը հստակ բարձրաձայնվել է արտգործնախարար Մնացականյանի կողմից»,- եզրափակեց Աննա Նաղդալյանը:

Армения воспользуется своим правом вето в случае рассмотрения вопроса о членстве Азербайджана в ОДКБ и ЕАЭС - МИД 08/28/2018   13:20  |  Лента новостей
Армения может воспользоваться своим правом вето в случае рассмотрения вопроса о членстве Азербайджана в ОДКБ и ЕАЭС. Об этом заявила во вторник на брифинге временно исполняющий обязанности пресс-секретаря Министерства иностранных дел РА Анна Нагдалян, комментируя муссируемые в различных кругах разговоры о возможном членстве Азербайджана в ОДКБ и ЕАЭС.
Она отметила, что подобные обсуждения пока проводятся только на аналитических площадках на основе предполагаемых сведений, официальной информации нет.
“Решения в ОДБК и ЕАЭС принимаются на основе консенсуса. Мы уже выражали свою позицию по данному вопросу, и эта позиция не дают повода для двоякого толкования. Эта позиция также четко была озвучена главой МИД Мнацаканяном. Если подобный вопрос будет поднят, то Армения воспользуется своим правом вето", - подчеркнула Анна Нагдалян.
11:15 05/12/2017  |  Лента новостейПарламент отклонил проект заявления о выходе Армении из ЕАЭС
15:58 17/12/2016  |  Лента новостейИтальянский эксперт назвал Армению стратегически важной страной для всего региона
10:42 18/10/2016  |  Лента новостейГлава МВД России перечислил изменения после вступления Армении в ЕврАзЭС
14:33 12/07/2016  |  ЗдоровьеАрмения присоединилась к единым правилам обращения лекарств в ЕАЭС
16:58 08/07/2016  |  Лента новостейАрмения предлагает внедрить в ЕАЭС свой опыт возврата НДС
16:14 08/07/2016  |  Лента новостейПосле вступления Армении в ЕАЭС возникло множество проблем – Арцвик Минасян
17:50 19/04/2016  |  Лента новостейАрмения заинтересована в глубокой интеграции ЕАЭС в глобальную экономику - Ваче Габриелян
16:38 08/04/2016  |  Лента новостей Армения продолжит шаги по развитию ЕАЭС, несмотря на деструктивные подходы ряда партнеров по Союзу - президент