Տիգրան Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում 08/27/2018   15:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով որոշում է կայացվել՝ Տիգրան Սուրիկի Խաչատրյանին՝ կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար, որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական քննության տվյալներով՝ Տ.Խաչատրյանը, հանդիսանալով ՀՀ քաղաքացի, ծնված` 23.06.1994 թվականին, կցագրում անցնելով Գորիսի զինկոմիսարիատում, ձեռք է բերել և օգտագործել իր առողջական վիճակին ակնհայտորեն չհամապատասխանող «նևրասթենիա» և «նևրասթենիա, չափավոր արտահայտված» ախտորոշմամբ եզրակացություններ, որոնց հիման վրա՝ 2014 թվականին երկու անգամ ստացել է տարկետում` համապատասխանաբար 5 ամիս և 3 տարի ժամկետներով։ Այնուհետև` նույն ճանապարհով 2017 թվականի ձմեռային զորակոչին ճանաչվել է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում՝ այդպիսով խուսափելով ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչերից:
Բացի այդ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ իրավունք վերապահող կեղծ պաշտոնական փաստաթուղթ` 08.07.2010թ. թվագրմամբ ԱԱ սերիայի 460497 համարի ատեստատ ձեռք բերելու վերաբերյալ, որն օգտագործելով՝ 2010 թվականին ընդունվել է Գորիսի պետական համալսարանի պատմաիրավագիտական ֆակուլտետ։
Բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ քննիչը որոշում է կայացրել՝ Տ.Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Քննությամբ հնարավոր չի եղել պարզել մեղադրյալ Տ.Խաչատրյանի գտնվելու վայրը, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Տրդատ Սուրիկի Խաչատրյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով։ Վերջինիս նկատմամբ նշանակվել է ստացիոնար դատահոգեբուժական հանձնաժողովային փորձաքննություն։
09:36 15/08/2018  |  ՄամուլՄանրամասներ՝ Սուրիկ Խաչատրյանի որդիների՝ զինծառայությունից խուսափելու գործի վերաբերյալ. «Ժողովուրդ»
14:25 06/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊատրաստ եմ ծառայել Հայաստանի զինված ուժերում․ Տրդատ Խաչատրյանը դիմել է ՊՆ նախարարին
14:42 04/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՃՈ տեսուչին մեղադրում են կաշառք ստանալու մեջ
09:56 26/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԴանակահարվել է Չարենցավանի ներկայիս քաղաքապետի տղան. դանակահարության մեջ կասկածվողը Սյունիքի նախկին մարզպետի տղան է. Shamshyan.com

Сын экс-губернатора Сюникской области Армении Тигран Хачатрян объявлен в розыск 08/28/2018   00:11  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого в Управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета РА, принято решение о привлечении Тиграна Суриковича Хачатряна в качестве обвиняемого в уклонении от воинской службы с использованием поддельных документов. Он объявлен в розыск. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По данным предварительного следствия, рожденный 23-го июня 1994 года Т.Хачатрян, являясь гражданином Армении и встав на учет в военном комиссариате Гориса, раздобыл и воспользовался заключениями с диагнозом "неврастения" и "умеренно выраженная неврастения", которые явно не соответствуют его состоянию здоровья. На основании этого диагноза он в 2014 году дважды получил отсрочку от прохождения службы в армии сроком на 5 месяцев и на 3 года соответственно. Затем в ходе зимнего призыва 2017 года он тем же способом был признан негодным к военной службе и зачислен в резерв, уклонившись таким образом от очередного призыва на обязательную срочную военную службу.
Кроме того, добыты фактические данные о приобретении фальшивого аттестата под номером 460497 серии ԱԱ, датированного 08 июля 2010 года, с использованием которого он в 2010 году поступил на историко-юридический факультет Горисского государственного университета.
По достаточной совокупности доказательств следователь принял решение о привлечении Т.Хачатряна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 325 ("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств") и пункту 2 части 2 статьи 327 ("Уклонение от прохождения срочной военной службы, тренировочных сборов или мобилизации путем подделки документа или обмана") Уголовного кодекса РА. В ходе следствия не удалось установить местонахождение обвиняемого Т.Хачатряна, он объявлен в розыск.
Ранее СК сообщил, что в рамках уголовного дела, расследуемого в производстве Главного военного следственного управления СК РА, обвинение предъявлено и Трдату Суриковичу Хачатряну по пункту 2 части 2 статьи 327 УК РА. В отношении него назначена комиссионная стационарная судебно-психиатрическая экспертиза.