Հայաստանի և Գերմանիայի միջեւ հարաբերությունները խարսխված են փոխըմբռնման եւ խորը վստահության վրա. Արմեն Սարգսյան 08/24/2018 18:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահի նստավայրում օգոստոսի 24-ին տեղի է ունեցել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի եւ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպումը, որին մասնակցել են երկու երկրների պատվիրակությունները:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, ողջունելով կանցլեր Անգելա Մերկելին ու գերմանական պատվիրակությանը ՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այս պատմական այցը նոր հորիզոններ կբացի հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման համար: Սա կանցլեր Մերկելի առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստան, բայց նա մեր երկրում եղել է նաև ավելի վաղ:
«Ուզում եմ գոհունակությամբ նշել, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ հարաբերությունները խարսխված են փոխըմբռնման եւ խորը վստահության վրա: Գերմանիան Հայաստանի համար շատ կարեւոր գործընկեր է, բայց մեր համագործակցությունը հնարավորություն ունի շատ ավելի ընդլայնվելու տարբեր ոլոտներում: Եւ, իհարկե, չեմ կարող գոհունակությունս չհայտնել Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու նաեւ այն քաղաքական աջակցության համար, որ զգում ենք Եվրամիության հետ մեր համագործակցության ընթացքում, քանի որ Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերությունները շատ կարեւոր նշանակություն ունեն մեզ համար»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Կանցլեր Անգելա Մերկելն իր գոհունակությունն ու շնորհակալությունն է հայտնել Հայաստանում հյուրընկալվելու համար. «Սիրելի՛ պարոն Սարգսյան: Ուրախ եմ հյուրընկալվելու ձեր երկրում եւ ուրախ եմ մեր հանդիպման համար: Անցյալ տարի մեր երկրները նշում էին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստաման 25-ամյակը, եւ մենք այսօր արդեն կարող ենք ամփոփել, որ մեր հարաբերությունները դրական են: Համամիտ եմ Ձեզ հետ այն առումով, որ մեր հարաբերություններն ունեն չիրացված ներուժ, եւ այն պետք է օգտագործել ինչպես քաղաքական ու տնտեսական, այնպես էլ գիտահետազոտական եւ տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Մենք ցանկանում ենք մեր մասնակցությունն ունենալ Հայաստանի կողմից հայտարարված բարեփոխումներին, ուշադրությամբ հետեւում էինք գարնանը ձեր երկրում տեղի ունեցած փոփոխություններին եւ գործընթացներին: Պատրաստ ենք շարունակել համագործակցել այս թերեւս դժվարին, բայց կարեւոր ճանապարհին»:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունները տարբեր՝ մշակութային, կրթական եւ գիտական ուղղություններով խորացնելու հնարավորություններին:

Президент Армении уверен, что визит Ангелы Меркель откроет новые горизонты для развития двусторонних отношений 08/24/2018   19:14  |  Лента новостей
Президент Армении Армена Саркисяна встретился с канцлером Германии Ангелы Меркель, находящейся с официальным визитом в Ереване. Подробности передает пресс-служба президента РА.
Встреча проходила в президентской резиденции.
Поприветствовав гостью и немецкую делегацию, президент Армен Саркисян выразил уверенность, что этот исторический визит откроет новые горизонты для развития армяно-германских отношений. Это первый официальный визит канцлера Германии Ангелы Меркель в Армению, но она побывала здесь и ранее.
"Хочу с удовлетворением отметить, что отношения между Арменией и Германией основываются на взаимопонимании и глубоком доверии. Германия для Армении очень важный партнер, но наше сотрудничество заключает в себе возможность дальнейшего расширения в различных сферах. И, конечно, не могу не выразить удовлетворение признанием Германией факта Геноцида армян и также той политической поддержкой, которую мы ощущали в ходе сотрудничества с Евросоюзом, поскольку отношения между Арменией и ЕС имеют очень важное значение для нас", – отметил президент Саркисян.
В свою очередь канцлер Германии Ангела Меркель выразила благодарность за гостеприимство в Армении.
"Дорогой г-н Саркисян. рада находиться в вашей стране и рада в связи с нашей встречей. В прошлом году наши страны отмечали 25-летие со дня установления дипломатических связей, и сегодня мы уже можем подытожить, что наши отношения носят позитивный характер. Согласна с Вами в том, что наши отношения имеют нереализованный потенциал, который необходимо использовать как в политической и экономической, так и научно-исследовательской сферах. Мы хотим принять участие в проводимых в Армении реформах, пристально следим за изменениями и процессами, имевшими место быть в вашей стране весной сего года. Готовы продолжить сотрудничество на данном хоть и сложном, но важном пути", – отметила канцлер.
В ходе встречи собеседники коснулись сотрудничества между Арменией и ЕС, в том числе возможностей расширения отношений в различных направлениях, в частности культурной, образовательной и научной сферах.