Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները Վճռաբեկ դատարան կդիմեն. անձեռնմխելիության հիմքից բացի, կա առնվազն երկու հիմք 08/16/2018 17:46 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը Վերաքննիչ դատարան էր ներկայացրել կալանքից ազատելու մի շարք հիմնավորումներ, սակայն միայն անձի անձեռնմխելիության հիմքով են նրան կալանքից ազատ արձակել: Այդ իսկ պատճառով Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը քննարկել է բողոք ներկայացնել Վճռաբեկ դատարան, որպեսզի փաստաբանների ներկայացրած հիմնավորումներից ևս երկուսը այնտեղ քննարկման առարկա դառնան: Այս մասին օգոստոսի ասել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ հավելելով, որ իրենց ներկայացրած բողոքում անձեռնմխելիության հիմքից բացի կան առնվազն երկու հիմք, որոնք, իր համոզմամբ, ոչ պակաս կարևոր են:
Պաշտպանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքի մեջ կա հատված, որտեղ նշված է, որ նրա կողմից հրամանագրով հայտարարված արտակարգ դրությունը եղել է հակաօրինական և հակասահմանադրական:
«Հրամանագիրը կարող է ապօրինի ճանաչվել միայն Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ: Այսինքն` քանի դեռ չկա Սահմանադրական դատարանի որոշում, պետության անունից ոչ ոք իրավունք չունի ասել, որ այդ հրամանագիրը եղել է ապօրինի»,-ասաց Ալումյանը:
Հայկ Ալումյանը նաև համարում է, որ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից Վերաքննիչ դատարանի որոշումը որակում չպիտի ստանար:
«Հատուկ Քննչական ծառայությունը խոսում է պետության անունից: Հատուկ քննչական ծառայությունը կարող են ասել, որ համամիտ չէ Վերաքննիչ դատարանի որոշման հետ և բողոքարկելու է Վճռաբեկ դատարան, բայց ոչ թե ասել, որ դա ապօրինի է»,- ասաց Ալումյանը:
Պաշտպանը չի կարծում, որ իր պաշտպանյալը կարող է խոչընդոտել նախաքննությանը, քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանն ի պաշտոնե օր ու գիշեր հսկվում է թիկնապահների կողմից, ովքեր աշխատում են Ազգային անվտանգության ծառայությունում:
«Այսինքն` իր մոտ քննությանը խոչընդոտելու հավանականությունը ավելի փոքր է, քան մեկ ուրիշի մոտ», -ասաց Ալումյանը:

Адвокаты Роберта Кочаряна обратятся в Кассационный суд для рассмотрения еще двух доводов 08/16/2018   19:35  |  Криминальная хроника
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили в Апелляционный суд ряд обоснований в пользу освобождения экс-главы государства из-под стражи, однако он был отпущен на свободу на основании неприкосновенности. Ввиду этого защита второго президента рассматривает возможность подачи в Кассационный суд РА жалобы с целью рассмотрения еще двух представленных адвокатами доводов. Об этом заявил адвокат Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
По его словам, в поданной ими жалобе, помимо неприкосновенности, есть еще как минимум два не менее важных обоснования.
Адвокат указал,  что в предъявленном Роберту Кочаряну обвинении есть часть, в которой отмечено, что объявленное им по указу чрезвычайное положение было незаконным и антиконституционным.
“Указ может быть признан незаконным только по решению Конституционного суда, то есть, пока нет постановления КС, никто от имени государства не вправе утверждать, что данный указ является незаконным”, - пояснил Алумян.
Айк Алумян также считает, что решение Апелляционного суда не должно было удостоиться квалификации со стороны Специальной следственной службы.
“Специальная следственная служба говорит от имени государства. ССС может заявлять о своем несогласии с решением Апелляционного суда и намерении обжаловать его в кассационном порядке, но не говорить о его незаконности”, -сказал Алумян.
Адвокат не считает, что его подзащитный может препятствовать расследованию, поскольку экс-президента Роберта Кочаряна денно и нощно охраняют телохранители, которые работают в Службе национальной безопасности.