Վարչապետը կարևորել է դպրոցների սեյսմակայունության ապահովման շինաշխատանքների որակյալ իրականացումը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ 08/03/2018 13:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հանրակրթական դպրոցների շենքային պայմանների վիճակն ու սեյսմակայունության հետ կապված առկա խնդիրները: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
«Պետք է հասկանալ՝ որո՞նք են հնարավոր լուծումները, ի՞նչպես ենք տեսնում այդ լուծումների կիրառումը, ի՞նչ ժամկետներում, ի՞նչ միջոցներով և գործիքներով»,- նշել է վարչապետը:
Պատասխանատուները զեկուցել են հանրապետությունում սեյսմակայունության հետ կապված խնդիրներ ունեցող դպրոցների մասին: Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի համաձայն՝ ընտրվել են սեյսմակայունության տեսանկյունից առավել խոցելի 46 դպրոցներ, որոնց վերանորոգման ու վերակառուցման համար նախատեսված է 107 մլն դոլար: Այդ միջոցների մի մասը ներգրավվել է Ասիական զարգացման բանկից, իսկ մյուս մասը հատկացնելու է ՀՀ կառավարությունը:
Արդեն իսկ սկսվել են 8 դպրոցների շինաշխատանքները, որոնք ավարտվելու են 2019 թվականին: Պատասխանատուները վստահեցրել են, որ արդյունքում ունենալու ենք սեյամակայուն դպրոցներ՝ նախատեսված 9 և ավելի բալ ուժգնությամբ աղետների համար. ուսումնական հաստատություններն ունենալու են նաև ապաստարաններ: Տեղեկացվել է, որ նշված 46 դպրոցների շինաշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչ 2023 թվականը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է շինաշխատանքների որակյալ իրականացումը և նշել, որ դպրոցների սեյսմակայունության ապահովման խնդրի լիարժեք լուծման նպատակով անհրաժեշտ է համագործակցության ընդլայնման բանակցություններ վարել միջազգային գործընկերների հետ:
«Պետք է ծրագրերն իրականացվեն հստակ վերահսկողության ներքո, պետք է մեզ հայտնի շինարարական «ավանդույթների» չկիրառումը հստակ պահպանվի, որովհետև դա շատ կարևոր է արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Անհրաժեշտ է ապահովել, որ մրցույթները լինեն 100 տոկոսով թափանցիկ»,- ընդգծել է վարչապետը:

Премьер Армении заявил о важности обеспечения высокого качества работ по повышению сейсмостойкости школ и дал поручения 08/03/2018   16:28  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены состояние зданий общественных школ и проблемы с их сейсмостойкостью.Подробности передает пресс-служба главы правительства.
“Мы должны понять, какие у нас возможные решения, как мы видим реализацию этих решений, какие у нас сроки и какие средства и инструменты”, - отметил премьер-министр.
Ответственные лица доложили о школах с проблемами со сейсмостойкостью в республике. По программе улучшения сейсмической безопасности отобраны наиболее уязвимые с точки зрения сейсмостойкости 46 школ, на реконструкцию и ремонт которых запланировано выделить 107 млн долларов США.
Часть этих средств предоставляет Азиатский банк развития, а другая часть будет выделена правительством Армении. Уже начаты строительные работы 8 школ, которые будут завершены в 2019 году. Ответственные лица заверили, что в результате будут сейсмостойкие школы, которые могут выдержать стихийные бедствия в 9 или более баллов: образовательные учреждения также будут оснащены убежищами. Было отмечено, что планируется завершить строительные работы 46 школ к 2023 году.
Никол Пашинян отметил важность высокого качества строительных работ и подчеркнул, что для полноценного решения проблемы обеспечения сейсмостойкости школ необходимо вести переговоры о расширении сотрудничества с международными партнерами.
“Программы должны быть реализованы под строгим контролем, мы должны четко обеспечить неприменение известных нам строительных “традиций”, так как это очень важно в плане повышения эффективности. Необходимо обеспечить, чтобы тендеры были на 100% прозрачными”, - подчеркнул премьер-министр.