Եթե մինչև նոյեմբեր Հայաստանի ներկայացրած ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուն չհաստատվի, ապա պաշտոնը կանցնի Բելառուսին 08/02/2018   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հնարավոր փոխարինումը Հայաստանի կողմից ներկայացվող նոր թեկնածուով՝ գործող գլխավոր քարտուղար Յուրի խաչատուրովի փոխարեն չի լինի ավտոմատացված: Ինչպես հայտնում է aysor.am-ը, այս մասին գրում է «Коммерсант» թերթը:
«ՌԴ պետական կառույցներից աղբյուրներն արդեն հասկացնել են տալիս. ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի կողմից նոր թեկնածուի հաստատումն ավտոմատացված չի լինելու: Հայկական հաշիվների մաքրումը մեծ վնաս են հասցնում ամբողջ կազմակերպության իմիջին: Տարօրինակ է, որ նրանք չեն հասկանում այդ ամենը», - «Коммерсант»-ին հայտնել է զրուցակիցը, որը մոտ է ՌԴ նախագահի վարչակազմին:
Ինչպես նշում է պարբերականը, կադրային հնարավոր փոփոխության հարցը լուծում կստանա նոյեմբերի 8-ից ոչ շուտ, երբ տեղի կունենա ՀԱՊԿ բարձրագույն խորհրդի՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը:
«Եթե գլխավոր քարտուղարի համար ՀՀ ներկայացվող նոր թեկնածուն չհաստատվի, ապա այբբենական կարգով հաջորդ թեկնածու ներկայացնելու իրավունքը կստանա Բելառուսը», - ասվում է հոդվածում:
Յ.Խաչատուրովը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնում է 2017 թվականի մայիսից՝ երեք տարով:
Յուրի Խաչատուրովին Մարտի 1-ի գործով մեղադրանքն առաջադրվել է սահմանադրական կարգը տապալելու համար։ Նրա նկատմամբ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշեց որպես խափանման միջոց, կիրառել 5 մլն դրամ գրավ։

Если в ноябре на пост генсека ОДКБ не утвердят кандидата от Армении, то должность перейдет Белоруссии 08/02/2018   14:04  |  Лента новостей
Возможная замена генерального секретаря ОДКБ на нового представителя Армении вместо действующего генсека Юрия Хачатурова не будет автоматической, сообщает газета «Коммерсант».
«Источники в госструктурах РФ уже сейчас дают понять: в сложившейся ситуации при утверждении нового кандидата от Армении автоматизма не будет. Армянские разборки наносят колоссальный урон имиджу всей организации. Странно, что они сами этого не понимают», - заявил «Коммерсанту» собеседник, близкий к администрации президента РФ.
Как отмечает издание, вопрос о возможной кадровой замене решится не ранее 8 ноября, когда соберется высший орган ОДКБ - Совет коллективной безопасности, в который входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.
В публикации отмечается, что если новый армянский кандидат на пост генсека не будет одобрен, в порядке алфавитной ротации право выдвинуть следующую кандидатуру получит Белоруссия.
Хачатуров занял должность генсека ОДКБ в мае 2017 года сроком на три года.
Специальная следственная служба Армении ранее предъявила обвинение генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года. Суд в Ереване освободил Хачатурова под залог.
11:24 11/06/2018  |  Международные новостиГлавы МИД стран ОДКБ назвали пути разрешения кризиса в Сирии
10:29 11/06/2018  |  Лента новостейГлава МИД Армении принимает участие в заседании СМИД ОДКБ в Алма-Ате