ԱԺ 38 պատգամավոր անձնական երաշխավորություն է հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը փոխելու համար 08/01/2018   14:29  |  Քաղաքական
ԱԺ 38 պատգամավոր անձնական երաշխավորություն է հայտնել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը փոխելու համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ հավելելով, որ ցուցակը դեռ վերջնական չէ, ստորագրահավաքը շարունակվում է:
«Ստորագրահավաքին մասնակցել են պատգամավորներ տարբեր խմբակցություններից: Հետագայում ցուցակը կհրապարակեմ, այն գաղտնի ցուցակ չէ, ուղղակի դեռ ընթացքի մեջ է ստորագրահավաքը, ես կարծում եմ մի քանի անուն էլ  է ավելանալու»,-ասաց Սողոմոնյանը՝ նշելով, որ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը և երկու փոխխոսնակները՝ Արփինե Հովհաննիսյանն ու Էդուարդ Շարմազանովը ևս ստորագրել են ձևաթղթի տակ:
Հարցին՝ ներկայացվել է արդյոք Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշման դեմ բողոքը Վերաքննիչ դատարան, Վիկտոր Սողոմոնյանը պատասխանեց, որ բողոքը դեռ չի ներկայացվել, բայց պաշտպաններն այն կներկայացնեն օգոստոսի 1-ին՝ օրվա ընթացքում:
2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանավորումը:

38 депутатов парламента Армении лично поручились за изменение меры пресечения Роберту Кочаряну 08/01/2018   14:42  |  Политика
38 депутатов парламента Армении выступили с личным поручительством за изменение меры пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна. Об этом сообщил "Арменпресс" руководитель офиса второго президента Виктор Согомонян.
Он заявил, что это не окончательный список, сбор подписей продолжается.
"В сборе подписей участвовали депутаты от разных фракций. В дальнейшем мы обнародуем список. Он не тайный. Я полагаю, что к уже подписавшимся прибавятся еще несколько имен", - сказал Согомонян.
Он указал, что свои подписи также поставил председатель НС Армении Ара Баблоян и двое вице-спикеров Арпине Ованнисян и Эдуард Шармазанов.
На вопрос о том, подали ли они жалобу на решение суда об аресте экс-президента Роберта Кочаряна в Апелляционный суд, Виктор Согомонян заявил, что  пока еще нет, но защита в течение  сегодняшнего дня обжалует решение.
Суд в Ереване в ночь на 28-ое июля удовлетворил ходатайство следствия об аресте второго президента Армении Роберта Кочаряна сроком на два месяца в рамках дела о разгоне акций протеста 1-2 марта 2008 года. Экс-президента Армении обвиняют в свержении конституционного строя.