Մեղադրանք է առաջադրվել փաստաբանին՝ կաշառք տալու պատրվակով գումար հափշտակելու համար 08/01/2018   17:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով բացահայտվել է փաստաբանի կողմից խարդախությամբ, կաշառք տալու պատրվակով, խոշոր չափերի գումարի առերևույթ հափշտակության դեպք: Մեղադրանք է առաջադրվել 2 անձի: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Մ.Հակոբյանը, 2002 թվականից զբաղվելով փաստաբանական գործունեությամբ, 2018թ. մարտին իր հաճախորդին առերևույթ դրդել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալ պաշտոնատար անձ հանդիսացող, ՀՀ առողջապահության նախարարությանը կից միջգերատեսչական ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննությունների հանձնաժողովի անդամներին, որից հետո խարդախությամբ նրանից հափշտակել է խոշոր չափերով՝ 1.200.975 ՀՀ դրամին համարժեք 2.500 ԱՄՆ դոլար գումար:
Մասնավորապես՝ փաստաբանը 2017թ. դեկտեմբերի 14-ին կնքված ծառայությունների մատուցման պայմանագրով ստանձնել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող անձի պաշտպանությունը: Քրեական գործով նշանակված փորձաքննության արդյունքում ցանկալի եզրակացություն ստանալու համար, ըստ քննության տվյալների, փաստաբանը մեղադրյալի հորեղբորից գումար է պահանջել՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությանը կից միջգերատեսչական ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննությունների հանձնաժողովի անդամներին որպես կաշառք տալու համար:
2018թ. մարտի 17-ին փաստաբանն իր գրասենյակում մեղադրյալի հորեղբորից ստացել է պայմանավորված գումարի մի մասը՝ 1.200.975 ՀՀ դրամին համարժեք 2.500 ԱՄՆ դոլարը՝ մնացած մասը փորձաքննության ավարտից հետո տալու պայմանով և առերևույթ հափշտակել այն։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ փաստաբանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 34-38-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, մեղադրյալի հորեղբորը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

В Армении адвоката обвиняют в хищении денег под предлогом дачи взятки 08/01/2018   18:14  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА,  раскрыт случай предполагаемого мошеннического хищения адвокатом  крупной суммы под предлогом дачи взятки. Обвинение предъявлено двум лицам. Об этом сообщает СК Армении.
Согласно добытым следствием данным, в марте 2018 года М. Акопян, занимаясь с 2002 года адвокатской деятельностью, предположительно, подтолкнула своего клиента к даче крупной взятки являющимся должностными лицами членам межведомственной стационарной судебно-психиатрической экспертной комиссии при Министерстве здравоохранения РА. После этого она путем мошенничества похитила у него крупную сумму в размере 2.500 долларов США, эквивалентную 1.200.975 драмам.
В частности, 14 декабря 2017 года адвокат по договору об оказании услуг взяла на себя защиту лица, обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 104("Убийство") Уголовного кодекса РА. Для получения желаемого заключения по результатам назначенной в рамках уголовного дела экспертизы, по данным следствия, адвокат потребовала от дяди обвиняемого деньги для дачи их в качестве взятки членам межведомственной стационарной судебно-психиатрической экспертной комиссии при Министерстве здравоохранения РА.
17 марта 2018 года адвокат у себя в офисе получила от дяди обвиняемого часть оговоренной суммы – 2500 долларов США(1.200.975 драмов) - при условии дачи остальной части после завершения экспертизы и, предположительно, похитила деньги.
"По достаточной совокупности добытых доказательств адвокату предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 178 и пункту 1 части 3 статьи 34-38-312 Уголовного кодекса РА, а дяде обвиняемого  - по пункту 1 части 3 статьи 34-312 УК РА. Предварительное следствие завершено. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью производства предварительного расследования", - отмечается в сообщении.