Հայաստանն ակտիվ քննարկումներ է վարում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոխարինման հարցի շուրջ. Բալայան 07/31/2018 12:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Քանի դեռ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր խորհուրդը որոշում չի կայացրել գլխավոր քարտուղարի վերաբերյալ, Յուրի Խաչատուրովը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Անդրադառնալով ավելի վաղ արած հայտարարությանն այն մասին, որ հայկական կողմն առաջարկել է ՀԱՊԿ գործընկերներին սկսել գլխավոր քարտուղարի փոխարինման գործընթացը, Բալայանն ընդգծեց, որ այդ քայլերն ամբողջովին համապատասխանում են ՀԱՊԿ իրավական կարգավիճակի մասին համաձայնագրի դրույթներին: «Այս առնչությամբ ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում մեր գործընկերների հետ»,- նշեց նա:
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծեց, որ քննարկումների ու կոնսենսուսի միջոցով պարզ կլինի, թե ով, ինչպես ու ինչ ժամկետներում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում փոխարինելու Խաչատուրովին:
Բալայանն անդրադարձավ նաև Խաչատուրովին ներկայացված մեղադրանքի ու հնարավոր անձեռնմխելիություն ունենալու մասին հարցին՝ ասելով. «Դատավորը մեզ դիմել էր պարզելու՝ նա ունի անձեռնմխելիություն, թե ոչ: Ես այժմ չեմ կարող հրապարակել մեր պատասխանի բովանդակությունը, որովհետև համոզված չեմ՝ դատավարական գաղտնիք կհրապարակեմ, թե ոչ: Կարող եմ ասել, որ պարոն Խաչատուրովի գործին կցված է մեր պատասխանը: Նրա անձեռնմխելիությունը սահմանվում է ՀԱՊԿ իրավական կարգավիճակի մասին 2002 թվականի հոկտեմբերի 7-ի համաձայնագրում: Կարծում եմ՝ դատավորը վճիռ կայացնելիս հաշվի է առել մեր պատասխանը»:

Армения проводит с партнерами интенсивные консультации по поводу замены генсека ОДКБ - Балаян 07/31/2018   12:38  |  Лента новостей
Армения не намерена предпринимать каких-либо шагов, которые могут навредить репутации Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом на брифинге во вторник заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Напомним, ранее Ереван предложил партнерам по ОДКБ начать процесс замены ее генерального секретаря ОДКБ.
Балаян отметил, что эти шаги полностью соответствуют положениям Соглашения о правовом статусе Организации Договора о коллективной безопасности.
"В этой связи проводятся интенсивные консультации с нашими партнерами. Наша вовлеченность в ОДКБ лишь содействовала укреплению этой Организации. Если посмотреть, важнейшие документы в ОДКБ были приняты именно во время председательства Армении в Организации», – отметил Т.Балаян.
“Проводятся интенсивные обсуждения с нашими партнерами. Наша вовлеченность в ОДКБ лишь содействовала укреплению этой Организации. Если посмотреть, важнейшие документы в ОДКБ были приняты именно во время председательства Армении в Организации», – указал Тигран Балаян.
По его словам, Армения заинтересована в том, чтобы ОДКБ продолжила свою работу в нормальном режиме, о чем говорилось как публично, так и при контактах с партнерами.
Он также отметил, что пока Совет ОДКБ не принял решения о его замене, он остается генсеком.
Что касается того, кто сменит Хачатурова на посту генсека ОДКБ, то пресс-секретарь МИД  отметил, что решение будет принято по итогам обсуждений и на основе консенсуса.
Напомним, Юрий Хачатуров, который проходит по делу о разгоне акций протеста 1-2 марта 2008 года, предъявлено обвинение в свержении конституционного строя.
Суд в Ереване освободил Хачатурова под залог в размере 5 млн. драмов.
11:24 11/06/2018  |  Международные новостиГлавы МИД стран ОДКБ назвали пути разрешения кризиса в Сирии
10:29 11/06/2018  |  Лента новостейГлава МИД Армении принимает участие в заседании СМИД ОДКБ в Алма-Ате