Հայաստանի եւ Իտալիայի նախագահների ներկայությամբ բացվել է Մշակութային ժառանգության պահպանման հայ-իտալական կենտրոնը 07/31/2018   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական այցով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան եւ տիկին Լաուրա Մատարելլան Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի եւ տիկին Նունե Սարգսյանի հետ միասին այսօր Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկա են գտնվել Մշակութային ժառանգության պահպանման եւ վերականգնման հայ-իտալական տարածաշրջանային կենտրոնի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմը:
Բացմանը ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել Հայաստանի մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը եւ Իտալիայի արտաքին գործերի եւ միջազգային համագործակցության նախարար Էնցո Մոավերո Միլանեսին, որից հետո երկու երկրների նախագահները բացել են կենտրոնի անվանատախտակը եւ շրջայց կատարել տարածքում:
Կենտրոնը հիմնվել է հայկական եւ իտակալան կողմերի համատեղ նախաձեռնությամբ եւ նպատակ ունի իրականացնել մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու վերականգնմանն ուղղված տարբեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ծրագրեր:
13:35 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը պարգեւատրվել է Իտալիայի Հանրապետության բարձրագույն պարգեւով
13:30 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է Իտալիայի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
11:31 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի եւ Իտալիայի նախագահները հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
20:41 30/07/2018  |  ՔաղաքականՀայաստանի եւ Իտալիայի նախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ
20:21 30/07/2018  |  ՔաղաքականՆախագահի նստավայրում հայ-իտալական բարձր մակարդակի հանդիպում է տեղի ունեցել
18:31 30/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն Իտալիայի նախագահին պարգևատրել է Փառքի շքանշանով
17:32 30/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Իտալիայի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը

Президенты Армении и Италии присутствовали на открытии совместного центра сохранения культурного наследия 07/31/2018 16:31 | Лента новостей
В Национальной галерее Армении сегодня состоялась церемония открытия Армяно-итальянского регионального центра сохранения и восстановления культурного наследия. На открытии Центра присутствовали президент Республики Армения Армен Саркисян с госпожой Нуне Саркисян и президент Италии Серджо Маттарелла с госпожой Лаурой Маттареллой. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент Италии находится в Армении с государственным визитом
С приветственным словом на открытии центра выступили министр культуры Армении Лилит Макунц и министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии Энцо Моаверо-Миланези, после чего президенты двух стран открыли табличку с наименованием центра и совершили экскурсию по территории.
Центр основан по инициативе армянской и итальянской сторон и имеет своей целью реализацию различных программ, направленных на сохранение и восстановление культурного наследия, в том числе и региональных.