Ադրբեջանը խախտում է Ժնևի կոնվենցիան և թույլ չի տալիս ԿԽՄԿ-ին այցելել գերության մեջ հայտնված Կարեն Ղազարյանին 07/31/2018   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն 2 շաբաթից ավել է, ինչ Ադրբեջանի տարածքում չպարզված հանգամանքներում հայտնված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի ճակատագրից ոչ մի տեղեկություն չկա: Այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Ադրբեջանը, կոպտորեն ոտնահարելով պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիայի 106-րդ հոդվածը, մինչ այսօր չի թույլատրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին այցելել նրան»- նշեց Բալայանը:
Նա հիշեցրեց, որ խնդրի առնչությամբ հատուկ հայտարարություն է տարածել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Սույն հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է, աշխատանքները շարունակվում են»,- ասաց ԱԳՆ խոսնակը:
2018 թվականի հուլիսի 15-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը  հայտարարել է, թե Ղազախի շրջանի ուղղությամբ հետ է մղել Հայաստանի զինված ուժերի,  ադրբեջանական մամուլի ձևակերպմամբ, դիվերսիոն խումբ,  որի անդամներից մեկը գերի Է վերցվել։
Այս հայտարարությունից անմիջապես հետո Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից նշվող անձն իրականում Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ 1984 թվականին ծնված Կարեն Ղազարյանն է, ով ունի հոգեկան առողջության խնդիրներ, չի ծառայում և երբեք չի ծառայել Հայաստանի զինված ուժերում։

Азербайджан нарушает Женевскую конвенцию и не разрешает МККК навестить попавшего в плен Карена Казаряна 07/31/2018   11:58  |  Лента новостей
Каких-либо сведений о судьбе оказавшегося на территории Азербайджана гражданина Армении Карена Казаряна уже больше двух недель нет. Об этом на брифинге во вторник заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
“Азербайджан грубейшим образом попирает статью 106 Женевской конвенции о защите гражданского населения в военное время. До сих пор представителям Международного Комитета Красного Креста(МККК) не разрешили навестить его”, - сообщил Балаян.
Он напомнил, что в связи с возникшей проблемой омбудсмен Армении Арман Татоян распространил специальное заявление.
“Данный вопрос находится в центре нашего внимания, работа продолжается”, - отметил пресс-секретарь МИД Армении.
Ранее начальник управления информации и по связям с общественностью Полиции Армении Ашот Агаронян на своей странице в Facebook написал, что распространенная азербайджанской стороной в воскресенье информация о якобы пресечении попытки диверсии с армянской стороны в районе Газаха и захвате в плен “армянского разведчика” Карена Казаряна(1984 года рождения), не соответствуют действительности и являются дезинформацией.
Он сообщил, что Карен Казарян является жителем приграничного села Бердаван Тавушской области Армении, не имеет какого-либо отношения к воинской службе, у него проблемы со здоровьем, и с 2013 года он находится на учете в соответствующем медицинском учреждении.
“Обстоятельства, при которых Карен Казарян оказался на территории Азербайджана, уточняются”, - написал Ашот Агаронян.