ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանն առաջարկել է ստուգումներ կատարել տուն-ինտերնատներում 07/30/2018   18:16  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Գրություններ են ուղարկվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին՝ ստուգումներ իրականացնելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա.Հարությունյանը, նախնական համաձայնության գալով նույն ՊՈԱԿ-ի պահեստապետի հետ, վաճառել են ՊՈԱԿ-ին մատակարարված մսամթերքից 1260 կիլոգրամ տավարի միսը, ինչից գոյացած գումարը չեն մուտքագրել կազմակերպության հաշվեհամարին: Բացի այդ, 2018 թվականի հունիսի 1-ից մինչև հուլիսի 17-ն ընկած ժամանակահատվածում վաճառվել է նաև նույն կազմակերպության անասնապահական ֆերմայից ստացված շուրջ 3.569 լիտր կաթը, որից գոյացած գումարը կրկին չի մուտքագրվել կազմակերպության հաշվեհամարին։ Պատճառված վնասը կազմում է 3.069.940 ՀՀ դրամ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա.Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ պահեստապետին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, քննություն է տարվում՝ ՊՈԱԿ-ում հնարավոր այլ չարաշահումները բացահայտելու ուղղությամբ։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ փաստական տվյալների մասին ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը պաշտոնապես տեղեկացրել է նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին՝ առաջարկելով ստուգումներ իրականացնել ոչ միայն «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ում, այլ նաև՝ նախարարության ենթակայության տակ գտնվող մյուս տուն-ինտերնատներում, ինչպես նաև՝ կատարել ապրանքանյութական արժեքների գույքագրում:
10:17 24/07/2018  |  ՄամուլՎարդենիսի քաղաքապետը անցել է ընդհատակ. «Ժամանակ»
15:33 23/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նկատմամբ դատարանը գրավ է կիրառել
15:22 21/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի իրավասու անձանց կողմից պատճառված վնասը վերականգնվել է
09:30 02/02/2018  |  ՄամուլԾերանոցը իրավապահների տեսադաշտում է. «Հրապարակ»
15:35 16/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի Թիվ 1 տուն-ինտերնատի որոշ աշխատակիցներ նկատողություն են ստացել
14:47 25/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ներկա է գտնվել տարեցների խնամքի և վերականգնման Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատի նոր մասնաշենքի բացմանը

Глава СК Армении предложил провести проверки в домах-интернатах 07/31/2018 09:45 | Лента новостей
По уголовному делу, расследуемому варденисским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Гегаркуникской области, предпринимаются следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего и объективного расследования предполагаемых злоупотреблений, зафиксированных в ГНКО “Варденнисский психоневрологический дом-интернат”. Министру труда и социальных вопросов направлены письменные обращения относительно проведения проверок. Об этом сообщает СК Армении.
Ранее СК сообщил, что по данному уголовному делу добыты данные о том, что директор ГНКО А. Арутюнян, вступив в предварительный сговор с заведующим складом того же ГНКО, продал 1260 килограммов мяса из поставленных ГНКО мясных продуктов. Вырученная от продажи сумма не была внесена на счет организации. Кроме того, в период с 1-ого июня по 17-ое июля 2018 года было продано порядка 3.569 литров молока, полученного из животноводческой фермы той же организации. Вырученная от продажи сумма вновь не была внесена на счет организации. Сумма причиненного ущерба составляет 3.069.940 драмов.
На основе добытых доказательств директору ГНКО А. Арутюняну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 179, части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, а заведующему складом - пунктам 1 и 1 части 2 статьи 38-179, части 1 статьи 38-314 УК РА. В ходе предварительного следствия сумма причиненного государству ущерба была полностью восстановлена.
Предварительное следствие продолжается. Ведется расследование, направленное на выявление других возможных злоупотреблений в ГНКО.
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян официально известил о добытых следствием фактических данных относительно злоупотреблений и министра труда и социальных вопросов РА, предложив провести проверки не только в ГНКО “Варденнисский психоневрологический дом-интернат”, но и в других домах-интернатах, подведомственных министерству, а также инвентаризацию товарно-материальных ценностей.