Քոչարյանի դեմ հարուցված քրգործը խորապես վնասելու է Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին. ՀՀԿ հայտարարությունը 07/30/2018   10:21  |  Քաղաքական
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ ներկայացված մեղադրանքի ու նրան կալանավորելու որոշման առնչությամբ՝ օրինականության տեսանկյունից խնդրահարույց անվանելով հարուցված քրգործը:
Ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«ՀՀ Ազգային Ժողովի Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խմբակցությունը, ծանոթանալով Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ, Արցախի Հանրապետության առաջին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործի մեղադրանքին և կալանավորման որոշմանը, հայտարարում է.
Այս գործընթացը որևէ աղերս չունի ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և դատական իշխանության անկախության հետ։
Հարուցված գործը խորապես վնասելու է Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական զարգացումներին։
Նման անհիմն մեղադրանքով երկրում խրախուսվում են հասարակական պառակտման միտումները, որոնք առավել վտանգավոր են դառնում Հայաստանի և Արցախի շուրջ ձևավորված խիստ մտահոգիչ մարտահրավերների ֆոնին։
Հարուցված քրեական գործը խնդրահարույց է օրինականության, հատկապես՝ սահմանադրականության տեսանկյունից, ինչը կարող է հանգեցնել ոչ միայն մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խախտմանը, այլև նվազեցնել Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշն ու հեղինակությունը միջազգային, այդ թվում՝ իրավական ատյաններում:
ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը, ՀՀ դատախազությունը և ՀՀ դատարանները պարտավոր են պատշաճ կերպով երաշխավորել ՀՀ Սահամանդրության դրույթները և առաջնորդվել բացառապես ՀՀ Սահմանադրության, ՀՀ օրենքների և միջազգային պայմանագրերի պահանջներով և կարգավորումներով:
ՀՀԿ խմբակցությունն այս հարցի և նրա շուրջ զարգացումների մասին բարձրաձայնելու է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության խողովակներով՝ միջազգային համապատասխան հարթակներում և ձևաչափերով»։

Фракция РПА: уголовное дело против Кочаряна серьезно навредит внутриполитическим процессам в Армении 07/30/2018 10:51 | Лента новостей
Фракция Республиканской партии, ознакомившись с обвинениями и решением об аресте второго президента Армении, заявляет, что этот процесс не имеет ничего общего с демократией, верховенством закона и независимостью судебной системы.
"Уголовное дело серьезно навредит внутриполитическим процессам в Армении. Подобные необоснованные обвинения поощряют в стране тенденции к политическому расколу, которые особенно опасны на фоне вызовов вокруг Армении и Арцаха", - отмечается в сообщении.
Возбужденное уголовное дело является спорным с точки зрения законности, особенно, конституционности, что может привести не только к нарушению прав человека и основных свобод, но и снизить международный рейтинг и авторитет Армении, в том числе судебных инстанциях.
"Специальная следственная служба, прокуратура и суды Армении должны соответствующим образом гарантировать исполнение положений Конституции и руководствоваться исключительно ими, законами и требованиями международных договоров", - подчеркивается в сообщении.
Фракция РПА будет затрагивать этот вопрос и происходящие вопрок него процессы по парламентским дипломатическим каналам, на соответствующих международных площадках и форматах.